N, 2.02.2023

Täna möödub aasta esimesest COVID-19 vastu vaktsineerimisest Eestis

Andres Tohver
, ajakirjanik
Täna möödub aasta esimesest COVID-19 vastu vaktsineerimisest Eestis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Arst-resident Jelena Rozinko eelmise aasta 27. detsembril vaktsiinisüsti saamas.
Arst-resident Jelena Rozinko eelmise aasta 27. detsembril vaktsiinisüsti saamas. Foto: Teet Korsten

27. detsembril 2020 süstiti Ida-Viru keskhaigla arst-resident Jelena Rozinkole Kohtla-Järvel COVID-19-vastast vaktsiini. Nõnda sai temast esimene inimene Eestis, kellele koroonaviirusevastane süst tehti.

Jelena Rozinko vaktsineerimisele järgnenud 12 kuu jooksul on Eestis kaitsesüstitud 840 000 inimest, kellest 270 000 on saanud juba ka tõhustusdoosi.

Vaktsineerimine on vähendanud suremust ja rasket haigestumist. Eesti haiglaravi statistikast selgub, et vaktsineeritud inimene vajab ravi 3–10 korda vähem kui vaktsineerimata inimene. Terviseameti andmetel satub keskmiselt 7,5 protsenti diagnoositud inimestest haiglavoodisse, samal ajal vaktsiini saanute seas on raskeid juhtumeid ainult 0,02 protsenti.

Kaitse tugevdamiseks koroonaviiruse uute tüvede vastu on oluline, et vaktsineerimiskuuri läbinud saaksid ka tõhustusdoosi. Tõhustusdoos on soovitatav kõigile täiskasvanutele, kellel on vaktsineerimiskuurist möödas vähemalt kolm kuud AstraZeneca, Pfizer/BioNTechi ja Moderna vaktsiinide ja kaks kuud Jansseni vaktsiini puhul.

Tõhustusdoosiga vaktsineeritutel on nakatumisrisk ligi kümme korda väiksem kui vaktsineerimata inimestel ja pea viis korda väiksem kui kahe doosiga vaktsineeritutel.

Märksõnad
Tagasi üles