R, 9.12.2022

Rakvere linnuse loomad harjusid mõisaeluga kärmelt

Lisette Luik
, suvereporter
Rakvere linnuse loomad harjusid mõisaeluga kärmelt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Palmse mõisa kutsar Jane Vahtras Rakvere linnuse hobuse Tarzani ja ­eesel Mickensiga, taustal pähklivõsa, kust toodud pungad ja puukoor on aediku loomadele justkui magustoiduks.
Palmse mõisa kutsar Jane Vahtras Rakvere linnuse hobuse Tarzani ja ­eesel Mickensiga, taustal pähklivõsa, kust toodud pungad ja puukoor on aediku loomadele justkui magustoiduks. Foto: Marianne Loorents

Aastavahetuse eel viidi Rakvere linnuse loomad talveks rahulikku Palmse mõisa talli talvituma. Palmse mõisas on loomade jaoks rohkem ruumi ja privaatsem keskkond.

Rakvere linnus ja Palmse mõis kuuluvad sihtasutuse Virumaa Muuseumid alla. “Me kuulume samasse sihtasutusse ja toetame üksteist, et omasid hoida,” rääkis Palmse mõisa direktor Merili Vipper koostööst linnusega.

Loomad kohanesid mõisaeluga üllatavalt kiiresti, polnud oma talvekoju jõudes üldse stressis ning käitusid, nagu oleks varemgi mõisaelu elanud. Hobune Tarzan on Palmse mõisas ühel talvel ka juba talvitunud. Palmsesse viidi samuti Tarzani suurim sõber, India reklaamklipi peaosalisena kuulsust kogunud eesel ­Mickens, lammas Milla ning tema järeltulijad Nuki, Martin ja Kalmus, kitsemamma Tipi ja tema poeg Täpi, kolm hane ja seitse küülikut.

Küll aga olid uute asukate tõttu natuke ärevil mõisa jäär Pässu ning šetlandi ponid Jaagu Komeet ja Carlos, kes ringi joostes linnuse loomi tervitasid.

Varem on Palmse mõisa talli toodud vaid isiklikke hobuseid, kellega mõisa kutsarid aeg-ajalt tööl käivad. Eelmisel talvel olid näiteks saani- ja vankrisõit väga populaarsed ning vahepeal tulid kutsarid tööle oma hobustega, et anda puhkust mõisa kõige tähtsamale hobusele Uzumele ning ponidele Jaagu Komeedile ja Carlosele.

Palmse mõisa jäär Pässu ning šetlandi ponid Jaagu Komeet ja Carlos.
Palmse mõisa jäär Pässu ning šetlandi ponid Jaagu Komeet ja Carlos. Foto: Marianne Loorents

Nii nagu suvel linnuses, nosisid eesel Mickens ja hobune Tarzan ka mõisa aedikus heina külg külje kõrval. Palmse mõisa kutsar Jane Vahtras rääkis, kuidas üks laps oli Mickensi nägemisest nii vaimustuses olnud, et oli palunud oma kõrtsis einestaval perekonnal kiiremini süüa, et saaks minna eeslit silitama. Palmse mõisa kõrtsi kokk ütles, et õhtul saavad loomad köögist üle jäänud kartuleid ja kapsaid.

Kutsar Jane Vahtras rõõmustas, kui leidis juba kolmandat korda hanepesast muna.
Kutsar Jane Vahtras rõõmustas, kui leidis juba kolmandat korda hanepesast muna. Foto: Marianne Loorents

Tallis hakkasid elama küülikud ja haned. Viimastele toodi talli vann ning nad nautisid seal sulistamist juba esimesel päeval. “Aasta viimasel päeval saime hanedelt esimese muna ning sel aastal oleme kolme päeva peale saanud veel kaks muna,” lausus Jane Vahtras ning näitas peopesasuurust muna. “Kindlasti saavad Palmse mõisa kokad hanemunadest imemaitsvat kooki küpsetada, mis omakorda rõõmustab me külastajaid,” lisas Palmse mõisa direktor Merili Vipper.

Hanemuna on peopesasuurune.
Hanemuna on peopesasuurune. Foto: Marianne Loorents

Haned on siiani jalutanud vaid tallis, aga tänasest hakkavad kutsarid kahekesi hanedega poole tunni kaupa õues jalutama. “Kui nad tahavad Rakvere poole tagasi jalutada, saame nad kahekesi kinni püütud,” ütles Vahtras.

Linnuse seitset küülikut ei lasta mõisa kolme küülikuga kokku, kuna nad võivad omavahel kaklema minna. Tegu on ka eri tõugu jänestega, mistõttu ei taheta emaseid ja isaseid kokku lasta. Kui küülikud pole üksteisega harjunud ja hakkavad omavahel jagelema, jäävadki nad jagelema. Jäneste kaklus võib lõppeda lausa surmaga, kuna nad hakkavad üksteise kõrvu näksima.

“Teised loomad lasime ühisesse aedikusse kokku, et nad saaks koos joosta ja pähklivõsa pungasid närida,” ütles Palmse mõisa kutsar Angelika Koovit ning kutsar Jane Vahtras täpsustas, et pähklipuude pungad ja koor on aedikuloomadele justkui magustoit, mida loomad naudivad täiel rinnal.

Aasta viimasel päeval saime hanedelt esimese muna ning sel aastal oleme kolme päeva peale saanud veel kaks muna.

Jane Vahtras, Palmse mõisa kutsar

Mõisa meistrimees oli teinud lammastele pisikest metsaonni meenutava pesa, kuhu kolis aga hoopis kitsemamma Tipi oma poja Täpiga, ning lambad leidsid endale meeldiva koha katuse all, mõisa jäneste läheduses. 15-kraadise külmaga lastakse aedikuloomad talli sooja, aga praegu pole selleks vajadust.

Linnuse loomad elavad mõisas kevadeni, kuni rohi läheb roheliseks. Vipper lisas, et seniks kaasavad nad nii linnuse- kui ka Palmse mõisa loomad mitmesugustesse haridusprogrammidesse ja pakettidesse, et võimalikult paljud lapsed saaksid sel moel mõisas olevate loomade eluga tutvuda. “Eriti tore vaheldus on see linnalastele, kes igapäevaselt loomadega kokku ei puutu,” ütles Vipper.

Märksõnad
Tagasi üles