Aasta linnu tiitlit kannab tänavu metskurvits

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Copy
Metskurvits.
Metskurvits. Foto: Ainar Oisnurm

Tänavune aasta lind on metskurvits ehk nepp, kes on tuntud oma kevadise mängulennu poolest.

Metskurvits (Scolopax rusticola), nagu ütleb ka tema nimi, on metsas elav kurvitsaline, kes tegutseb valdavalt hämaruses ja öötundidel. Oma varjatud eluviisi tõttu on liik raskesti uuritav ning seetõttu temast väga palju ei teata. Vaid kevadise mängulennu ajal kaotavad isaslinnud neile omase valvsuse ning näitavad ennast õhtuhämaruses territooriumilende tehes.

Metskurvitsate arvukus on kogu tema levikuareaali ulatuses juba aastakümneid langenud ning selle peamisteks põhjusteks ei peeta niivõrd jahisurvet, kuivõrd elupaikade hävimist ja kliimamuutusi.

Metskurvitsaaastal saavad huvilised osa võtta loodusõhtutest, foto- ja videovõistlusest ning jutuvõistlusest. Plaanis on ka metskurvitsatele GPS-seadmete paigaldamine lindude mängulennu jälgimiseks ning tulemuste pidev kajastamine aasta linnu blogis. Aasta linnu tutvustamiseks valmib ka lühifilm.

Metskurvitsaaasta tegevustega saab end kursis hoida Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehel ja Facebooki lehel.

Eesti Ornitoloogiaühing valib aasta lindu 1995. aastast. Aasta linnu valimise eesmärk on tutvustada avalikkusele üht Eestis esinevat linnuliiki või liigirühma, samuti kaasata loodushuvilisi valitud liigi uurimisse ja kaitsmisse.

Tagasi üles