Skip to footer
Saada vihje

Marveli fännidel oli hea aasta

Superkangelaste fännide seas on populaarne ka cosplay ehk tava riietuda filmi-, raamatu- või videomängu tegelaseks.

Marvel Cinematic Universe (MCU) on Ameerika frantsiisiettevõte, mille keskmes on Marveli stuudio toodetud superkangelaste filmide seeria. Filmid põhinevad tegelaskujudel, kes esinevad “Marveli koomiksi” sarjas välja antud koomiksiraamatutes. Frantsiis hõlmab ka telesarju, lühifilme, digisarju ja kirjandust.

Esimene MCU film oli “Raudmees” (2008), millest said alguse filmid, mis kulmineerusid crossover’iga “Tasujad” (2012). Filmi keskmes on Nick Fury ja spiooniagentuur S.H.I.E.L.D. Nad värbavad Tony Starki (Raudmehe), Steve Rogersi (Kapten Ameerika), Bruce Banneri (Hulki) ja Thori, et moodustada meeskond, mis suudab takistada Thori venda Lokit Maad alistamast.

Alates esimesest “Raudmehe” filmist on MCU välja andnud “Hulki” ning teise ja kolmanda “Raudmehe” filmi; kolm “Thori”, “Kapten Ameerika” ja “Ämblikmehe” filmi; kaks “Galaktika valvurite” ja “Sipelgamehe” filmi; “Doktor Kummalise”, “Musta pantri” ja “Kapten Marveli”. Välja on antud neli “Tasujate” filmi, milles tegutsevad eelnimetatud tegelased.

Kui varem olid superkangelaste filmid keskendunud vaid ühele kangelasele (või nende kambale), siis MCU on Marveli fännide südamed võitnud sellega, et kombineerib oma filmides eri filmide superkangelasi, sest nad elavad samas multiversumis.

Multiversum on mitme universumi hüpoteetiline rühm, mis hõlmab kõike, mis eksisteerib: ruumi, aega, materjali, energiat, teavet ja neid kirjeldavate füüsikaliste seaduste tervikut. Multiversumi universumeid nimetatakse paralleeluniversumiteks, teisteks universumiteks, alternatiivseteks universumiteks või paljudeks maailmadeks.

Paralleeluniversumite käsitlemine annab MCU-le unikaalse võimaluse jutustada vaatajatele uskumatuid lugusid superkangelaste saatustest, sest variante, mil viisil neid siduda, on lõputult. Viimases kahes “Tasujate” filmis ei seikle kangelased ainuüksi planeetidel, vaid ka ajas.

Alternatiivsed universumid on selle aasta augustis esilinastunud üheksaosalise joonissarja “Mis oleks, kui...?” keskmeks. Sari uurib ajaskaalasid multiversumis. Need näitavad, mis juhtuks, kui MCU filmide kangelaste olulisimad hetked oleks kujunenud teistsuguseks. Animatsioon pakub fännidele rõõmu, kuna vihjab, et MCU-s on kõik võimalik, ning 2021. aasta lõpus tõestati seda väga suure üllatusega “Ämblikmehe” filmis.

Läinud aasta õnnistas Marveli fänne eelkõige sarjadega. Jaanuaris ilmus sari “WandaVision”, märtsis “Pistrik ja Talvesõdur”, juunis “Loki”, augustis “Mis oleks, kui...?” ja novembris “Kullisilm”.

2019. aastal esilinastunud viimases “Tasujate” filmis sai Vision surma. Sari “WandaVision” sidus klassikalise situatsioonikomöödia stiili MCU omaga, milles Wanda Maximoff ja Vision – kaks ülivõimsat olendit, kes elavad oma muretut äärelinnaelu – hakkavad kahtlustama, et kõik pole nii, nagu paistab. Fännid analüüsisid sarja eri teooriate põhjal ning kiitsid seda, kuidas seal käsitletakse leina ja nostalgiat. Sari pälvis 23 Primetime Emmy nominatsiooni ja võitis kolm auhinda.

“Pistrik ja Talvesõdur” esilinastus 9. märtsil 2021 ja sellel on kuus osa. Sari sai kriitikutelt positiivseid hinnanguid, esile tõsteti näitlejatevahelist keemiat, kuid kritiseeriti sarja tempot. See sai viis Emmy nominatsiooni. Erinevalt “WandaVisionist” on “Pistrikus ja Talvesõduris” võrdlemisi vähe huumorit, kuna põhirõhk on märulil. Sarja jätkuna on väljatöötamisel neljas “Kapten Ameerika” film.

Loki on MCU fännide südamed võitnud pahalane, kes on võluv, ettearvamatu, spontaanne, kaval, andekas, äärmiselt intelligentne, professionaalne valetaja ja trikitaja. Samanimelises sarjas tõestas pahanduste jumal end heasüdamliku inimesena, kes päästis universumi. Sari sai positiivseid hinnanguid ning praegu tegeldakse selle teise hooajaga.

Pärast Tesseracti – reliikvia – varastamist filmis “Tasujad: lõppmäng” (2019) tuuakse sarja “Loki” peategelase alternatiivne versioon salapärasesse ajavariatsiooniametisse, bürokraatlikku organisatsiooni, mis eksisteerib väljaspool aega ja ruumi ning jälgib ajajoont. Seal antakse Lokile valikuvõimalus, kas ta olemasolu kustutatakse või ta aitab ajatelje fikseerida ja suurema ohu peatada.

Sari “Kullisilm” esilinastus 24. novembril 2021 ja sellel oli kuus osa, millest viimast näidati 22. detsembril. Aasta pärast filmi “Tasujad: lõppmäng” (2019) sündmusi peab Kullisilm tegema koostööd Kate Bishopiga, et jõuda jõuludeks tagasi oma pere juurde. Kuna sari lasti eetrisse jõuluajal, olid jõulud ka sarjas ning MCU fännidele pakkus see väga palju jõulurõõmu.

Kullisilm tutvustab selles sarjas Bishopile superkangelase elu, madistab vaenlastega ja üritab üle saada Natasha Romanoffi surmast tingitud leinast. Väga suure üllatusena astus sarjas üles Must Lesk, kõrgelt koolitatud palgamõrvar, kes jahib Kullisilma, kuna arvab, et too on süüdi tema õe Natasha Romanoffi surmas. Fännid loodavad, et šarmantne Must Lesk astub üles ka tulevastes MCU filmides.

MCU andis sel aastal välja ka neli filmi. Juulis ilmus “Must Lesk”, septembris “Shang-Chi ja kümne rõnga legend”, oktoobris “Venom”, novembris “Igavesed”, kus astus üles Angelina Jolie, ja detsembri suurimaks üllatajaks oli “Ämblikmehe” film, mis on 2021. aasta enim tulu teeninud film, tulususelt kõigi aegade 21. film ja tulusaim Sony film.

Kommentaarid
Tagasi üles