Kohus jättis Saka küla mõrtsuka vanglasse

Copy
Vanglatrellid. Pilt on illustratiivne.
Vanglatrellid. Pilt on illustratiivne. Foto: Tairo Lutter

Viru maakohus jättis Saka külas koos kahe kaaslasega 1994. aastal eakad inimesed mõrvanud Oleg Borissovi eluaegset vanglakaristust kandma. Esmaspäeval arutab kohus Borissovi kuriteokaaslase, 52-aastase Andrian Ojala vabastamist eluaegse vangistuse kandmiselt tingimisi.

Kohus märkis, et tapmiste ohvriteks olid enamasti üksikud eakad inimesed, kellelt Borissov koos kuriteokaaslastega üritasid leida raha ja väärtuslikke esemeid. "Tapmised pandi toime raskendavatel asjaoludel, sealhulgas eriti piinaval viisil. Kahel korral kuriteo varjamiseks süüdati ka ohvrite maju, mis põlesid maha," tõdes kohus.

Kohus märkis ka, et juba karistuse kandmise ajal karistati Borissovit uue vägivallakuriteo eest vanglas. "Seetõttu tema hea käitumine viimasel ajal, kui ta asub avavanglas, ei veena kohut tema täielikkus ohutuses," nentis kohus.

Borissovi tingimisi enne tähtaega vangistusest vabastamist ei toetanud vangla ega prokuratuur.

Tema kuriteokaaslane, praeguseks 47-aastane Albert Solodov kannab samuti eluaegset vangistust.

Ida-Viru maakohus määras 1996. aasta veebruaris Albert Solodovile, Andrian Ojalale ja Oleg Borissovile jõhkrate mõrvade eest surmanuhtluse, mis aga hiljem asendati eluaegse vangistusega.

Süüdistuse järgi peksid Kohtla-Järvelt pärit Borissov, Ojala ja Solodov 1994. aasta 9. oktoobril Saka külas surnuks 91-aastase Ida, kellel arvati olevat kodus kulda ja abikaasast jäänud jahipüss. Mõrtsukad otsitud asju ei leidnud ning süütasid kuriteojälgede varjamiseks maja.

1994. aasta 11. oktoobril otsustasid purjus Borissov ja Solodov ärandada Saka piimafarmist auto GAZ-52 ning tungisid öösel farmi administratiivhoonesse, et võtta sealt garaaži võtmed. Neid märkas farmi kurttumm valvur, 63-aastane Ants, kuid Borissov ja Solodov peksid teda, kuni ta teadvuse kaotas. Samal ajal oli administratiivhoone brigadiri ruumis raamatupidaja, 53-aastane Mare, kelle Borissov ja Solodov otsustasid samuti tappa.

Süüdistuse järgi lülitasid kurjategijad välja farmi välisvalgustuse, Solodov tungis brigadiri tuppa ning lõi seal valveruumist kaasa võetud metalltoruga naisele korduvalt pähe. Kui naine kaotas teadvuse ja kukkus põrandale, jätkas Solodov tema peksmist. Uskudes, et naine on surnud, võtsid Borissov ja Solodov ruumist garaaži võtmed ja lahkusid, kuid farmi auto jäeti ärandamata. Samal hommikul avastati veretöö ohvrid ja toimetati Kohtla-Järve haiglasse, kus valvur suri teadvusele tulemata kaks kuud hiljem. Raskelt vigastatud naise elu õnnestus arstidel päästa.

1994. aasta 11. oktoobril tapsid purjus Borissov, Ojala ja Solodov vara saamiseks Ida-Viru maakonna Kohtla vallas Kolga-Saka küla elanikud, 69-aastase Valentina ja tema invaliidist abikaasa, 73-aastase Alberti. Mõrtsukad said majast jahipüssi padruneid ja mõnesugust väheväärtuslikku kraami ning süütasid kuriteojälgede varjamiseks maja.

1994. aasta 13. oktoobril lõi Borissov Jõhvis Vahe tänaval 64-aastasele Mariale pudeliga pähe ning lohistas naise garaažide taha, kus peksis teda veel pudeliga pähe.

Üliraskelt vigastatud naine toimetati Kohtla-Järve haiglasse, kuid ta suri teadvusele tulemata kolm päeva hiljem.

Kohus mõistis lisaks roimadele Borissovi, Ojala ja Solodovi süüdi mitmes 1994. aastal Ida-Virumaal toime pandud varguses ja sõiduki ärandamises.

Meeste karistusaja algust arvestatakse nende kinnipidamisest 1994. aasta 19. oktoobril.

Seaduse järgi on eluaegsest vangistusest võimalik tingimisi vabaneda, kui on kantud 25 aastat. See tähtaeg saabus meestele 2019. aastal, kuid toona ei pidanud kohtud meeste vabastamist põhjendatuks.

Tagasi üles