T, 17.05.2022

Veebruaris vajab pikendamist ligi 75 000 vaktsineerimistõendit

Merly Raudla
Veebruaris vajab pikendamist ligi 75 000 vaktsineerimistõendit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mäos Sämmi Grillis söömas käinud Kristil ja Meelisel oli vaktsineerimistõend ette näidata ja seejärel said nad asuda kohe menüüst roogi valima.
Mäos Sämmi Grillis söömas käinud Kristil ja Meelisel oli vaktsineerimistõend ette näidata ja seejärel said nad asuda kohe menüüst roogi valima. Foto: Dmitri Kotjuh

Veebruari jooksul vajab vaktsineerimistõend TEHIKu andmetel pikendamist ligikaudu 75 000 inimesel, kel on viimasest vaktsineerimisest möödas enam kui 270 päeva.

Alates 1. veebruarist kehtivad Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides esmase vaktsineerimise tõendid üheksa kuud senise 12 kuu asemel. 1. veebruaril aegub vaktsineerimistõend 19 600 inimesel.

Vähemalt kahe doosiga vaktsineeritud läbipõdenud saavad veebruaris endale digiloo veebikeskkonnas uue märgistusega tõendi luua.

Tõhustusdoosi järel saadud tõend kehtib 12 kuud ehk 365 päeva pärast tõhustusdoosi manustamist.

"Inimestel, kelle tõendid lühema kehtivusaja tõttu aeguvad, tasub teha tõhustusdoos," selgitas sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni valdkonna nõunik Aurora Ursula Joala. Ta lisas, et inimestel, kellel tõhustusdoos on olnud nende teine doos, näiteks kahe doosiga vaktsineeritud läbipõdenud, tuleb alates veebruarist enda tõendit uuendada, et saada sinna viide tõhustusdoosile.

Tõendite tehnilise lahenduse looja TEHIK on praeguseks teavitanud juba ligi 200 000 inimest, kes peaksid oma vaktsineerimistõendit uuendama. "Kui seni teavitasime inimesi, kelle vaktsineerimistõendid ei sobinud enam reisimiseks, siis veebruari keskpaigast hakkame tõendite aegumise kohta infot saatma kõigil," selgitas TEHIKu tervisetalituse juht Tõnis Jaagus. Teavituse kohale jõudmiseks on inimestel vaja eesti.ee lehel teated suunata isiklikule meiliaadressile. Edaspidi saavad inimesed personaalse teavituse kõigepealt 30 päeva ja siis kaks päeva enne COVID-i tõendi kehtivuse kaotamist.

Tõendi kehtivust saab arvutada alates viimasest vaktsineerimise kuupäevast. Ka haigekassa saadab vanusegruppide kaupa SMS-teavitusi inimestele, kellel on käes tõhustusdoosi tegemise aeg ja kelle kontaktandmed on riigil olemas.

COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosi saab teha ette registreerides oma perearsti juures, haiglates, erakliinikute vaktsineerimispunktides ja apteekides. Lisaks on avatud etteregistreerimiseta vaktsineerimispunktid kaubanduskeskustes, kus on võimalik vaktsineerida ka nädalavahetustel ja õhtuti.

Märksõnad
Tagasi üles