P, 5.02.2023

Kaitsevägi ja Kaitseliit uuendavad tankitõrjerelvastust

Merly Raudla
Kaitsevägi ja Kaitseliit uuendavad tankitõrjerelvastust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Proovilaskmine Spike LR-iga.
Proovilaskmine Spike LR-iga. Foto: Marina Loštšina

Riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) sõlmis lepingu Eurospike GmbH-ga, et soetada kaitseväele ja Kaitseliidule tankitõrjerelvad Spike SR, mis aitavad oluliselt tõsta tankitõrjevõimekust.

Tankitõrjerelv Spike SR asendab Kaitseliidus olevaid 90 mm järelveetavaid tankitõrjekahureid. Enne olid kaitseväes kasutusel juhitavad Milani tankitõrjeraketikompleksid, need on aastaid tagasi relvastusest välja läinud.

RKIK relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp avaldas heameelt, et nii mahuka ja olulise investeeringu puhul õnnestus projekti eeldatavalt kogumaksumuselt säästa ligi kaks miljonit eurot ja seejuures tõsta oluliselt tankitõrjevõimekust. "Tegemist on ühekordse tankitõrjeraketiga, mille laskeulatus on kuni kaks kilomeetrit ning mis võimaldab rünnata ka liikuvaid sihtmärke. Esimesed tarned saabuvad Eestisse juba aastal 2022," lisas Lipp.

Uued tankitõrjerelvad annavad Kaitseliidu üksustele senisest suurema lahingujõu, aidates vastast kaugemalt ja täpsemalt kahjutuks teha. "Oleme valmis sõdima ka soomustatud vastasega. Lisaks relvadele saame väljaõppevahendid, mis aitavad meil vähendada uue relvastuse kasutuselevõtuga kaasnevaid kulutusi, kuid samas oluliselt tõsta meie üksuste efektiivsust lahinguväljal," rääkis Kaitseliidu peastaabi ülem kolonel Eero Rebo.

Tankitõrjerelvade Spike SR abil täieneb kaitseväe võime mõjutada vastase soomustehnikat oluliselt. Kui praegu eksisteerib tankitõrjevõime 1500 meetrilt pataljoni tasemel, siis Spike SR-i tulekuga omandab antud võime ka jalaväekompanii. "Raketti saab lasta nii päeval kui öösel ning see töötab lase-unusta-meetodil. Efektiivsed on ka treeninguvahendid, mis lepingujärgselt ostetakse," kõneles kaitseväe jalaväeinspektor kolonelleitnant Martin Kukk.

Tankitõrjeraketid on lihtsasti kasutatavad ning mõeldud ühe-sõduri-süsteemiks.

Uued relvad lähevad eelkõige Kaitseliidu kasutusse, kuid ka kaitseväe jalaväebrigaadidele. Kaitseliidule ja kaitseväele hangitakse kõnealuseid tankitõrjerelvi üle 40 miljoni euro ulatuses.

Märksõnad
Tagasi üles