Tulu deklareerimise eel tasub kontrollida dokumendi kehtivust

Merly Raudla
Copy
Isikut tõendav dokument.
 
Isikut tõendav dokument.  Foto: Arvo Meeks

PPA, MTA ja RIA tuletavad meelde, et enne tulude deklareerimist tasub üle kontrollida enda dokumentide kehtivusaeg ja PIN-koodide olemasolu. Nende olemasolul võtab tuludeklaratsiooni esitamine veebis aega vaid mõned minutid

Selleks et alates 15. veebruarist mugavalt tuludeklaratsiooni esitada, peab inimesel olema kehtiv ID-kaart, Smart-ID, Mobiil-ID või EL-i riigi e-ID koos kehtivate PIN-koodidega. "Sellest aastast alates ei ole e-MTA-sse võimalik siseneda läbi internetipanga," sõnas MTA e-büroo teenusejuht Britta Kase. Ta tuletas ka meelde, et tuludeklaratsiooni esitamisega pole tarvis kiirustada, sest seda on võimalik teha kuni 2022. aasta 2. maini.

Kohe 20-aastaseks saav ID-kaart aitas Eestist teha digiriigi. ID-kaart on läbi aastate edasi arenenud ning viis selle abil ennast veebis tuvastada on jätkuvalt turvaline. "Kuna ID-kaart on kohustuslik dokument, siis suurel osal Eesti inimestest on see ka rahakotis olemas ja valmis kasutusteks nii füüsilises kui ka digitaalses maailmas," ütles RIA elektroonilise identiteedi osakonna juhataja Maiu Nagel.

PPA identiteedi ja staatuste büroo valdkonna koordineerija Marit Abram selgitas, et juhul kui inimese ID-kaart on kaotanud kehtivuse, tuleb esmalt minna veebilehele iseteenindus.politsei.ee. Nõuetekohase foto, allkirjanäidise ja sõrmejälgede olemasolul saab dokumendi taotleda vaid paari hiireklikiga. "Juhul kui foto, allkiri või sõrmejäljed puuduvad, tuleb need anda teenindussaali digikioskis, mis on avatud igal tööpäeval. Digikioskist liiguvad andmed automaatselt iseteeninduse veebikeskkonda, kuhu uuesti sisse logides saab dokumenditaotluse esitada," sõnas Abram.

Kui ID-kaart kehtib, aga PIN-koodid on kadunud, on inimesel e-MTA-sse võimalik sisse logida ka Smart-ID või Mobiil-ID-ga. Uute ID-kaardi PIN-koodide saamiseks tuleb pöörduda PPA teenindusse. "Neil, kelle dokument on välja antud enne 30.11.2018, ei ole võimalik uusi PIN-koode saada. Sellisel juhul tuleb taotleda uus ID-kaart, millega koos väljastatakse ka uued koodid," rääkis Abram.

Tavakorras ID-kaardi kättesaamiseks läheb kuni 30 päeva.

Tagasi üles