E, 30.01.2023

Folkloorinõukogu otsib pärimuse eeskuju ja aasta tegijaid

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Folkloorinõukogu otsib pärimuse eeskuju ja aasta tegijaid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tublide rahvakultuuriinimeste seast otsitakse pärimuse eeskuju ja aasta tegija kandidaate.
Tublide rahvakultuuriinimeste seast otsitakse pärimuse eeskuju ja aasta tegija kandidaate. Foto: Eesti Folkloorinõukogu

Tänavu 30. sünnipäeva tähistav Eesti Folkloorinõukogu otsib väärikaid kandidaate, et välja anda aasta folkloorirühma, juhendaja, uurija, noore tegija ja koostööpartneri tunnustus.

Tiitlitega soovib Eesti Folkloorinõukogu tõsta esile isikuid ja kooslusi, kelle tegutsemise tulemusena eelnenud aastal on pärimus olnud nähtav, kuuldav ja kogetav ning kelle töö on olnud silmapaistev ja uusi teadmisi avav.

"Erinevaid aastaauhindu jagatakse üle Eesti mitmel pool, kuid need ei kata kõiki folklooriliikumise olulisi osapooli. Folkloorinõukogu saabuva ümmarguse aastapäeva puhul on hea meel see viga parandada ning tõsta esile neid tegijaid, kes meie pärimuspilti oma tegevusega rikastavad," põhjendas Eesti Folkloorinõukogu tegevjuht Monika Tomingas algatuse tagamaid.

Aasta tegijaiks saab kandidaate esitada järgmistes kategooriates: aasta folkloorirühm, aasta juhendaja, aasta uurija, aasta noor tegija ja aasta koostööpartner.

Lisaks oodatakse kandidaate juba kuuendat korda välja antavale auhinnale Teotugi. Teotoega tunnustatakse neid pärimuskultuuri kandjaid, kelle tegevus aitab mõtestada ja väärtustada pärimust kui elu loomulikku osa ning kes eeskujuna innustavad pärimusega tegelema ka teisi. Teotoe auhinna saajale on Eesti Kultuurikapital näinud ette 1000-eurose tunnustuspreemia.

Eesti Folkloorinõukogu auhind Teotugi on tugi pärimuskultuurialasteks tegudeks ja väärtustab juba tehtud tööd. Elvi Nassar, auhinna nime autor, on öelnud: "Inimesed teevad tööd, aga mõned teevad ka tegusid. Eriti väljapaistvaid folklooritegusid me tunnustame. Samas on tigu selline väike ja tegus loomake, kelle kõnnirajast jääb pikk jälg maha."

Varem on auhinnaga pärjatud pärimusmuusik Lauri Õunapuu, Eesti kandlemängutraditsioonide hoidja ja arendaja Tuule Kann, lõõtspillimängija ja õpetaja Margus Põldsepp, jutuvestja Piret Päär ning lõõtsamees ja pärimusmuusika sädeinimene Tarmo Noormaa.

Nii Teotoe auhinnale kui ka aasta tegijaiks saab kandidaate esitada 15. veebruarini. Vabas vormis kirjalikud esildised peavad sisaldama ülevaadet kandidaadi senisest tegevusest ja põhjendust auhinna andmiseks. Kandidaatide hulgast teeb valiku Eesti Folkloorinõukogu juhatus.

Auhinna ja tiitli saajad kuulutatakse välja 5. märtsil Tallinnas Vaba Laval toimuval pärimuspeol "Kaardistajad ja kaardilugejad".

Märksõnad
Tagasi üles