R, 9.12.2022

Karolin Tohv: “Massaaž ei ole luksusteenus. Luksus on see, kui su koer on terve!”

Lisette Luik
, suvereporter
Karolin Tohv: “Massaaž ei ole luksusteenus. Luksus on see, kui su koer on terve!”
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Karolin Tohvi 10-aastane alaska malamuudi preili Helly ei lasknud ennast puudutadagi, enne kui perenaine õppis koerte massööriks.
Karolin Tohvi 10-aastane alaska malamuudi preili Helly ei lasknud ennast puudutadagi, enne kui perenaine õppis koerte massööriks. Foto: Erakogu

Karolin Tohvi kõige olulisem inspiratsiooniallikas on tema 10-aastane alaska malamuudi preili Helly, kellel olid seljavalud ja õlaliigese põletik. “Usun, et loomi saab aidata ka ilma tablettideta,” ütles Karolin Tohv ja lisas, et teda kõnetas koerte masseerimine, kuna tema lapsepõlveunistus oli saada loomaarstiks, aga ta kartis verd ja loomi lahti lõigata. Seetõttu tuli tal loomaarstiamet välistada.

Avastades koerte massööri eriala, hakkas Karolin Tohv seda 2020. aastal põlistarkuste ja rahvaravi koolis Eesti tuntud veterinaararsti ja kutseõpetaja Irina Bukki juhendamisel õppima, et saaks Hellyt aidata. Samuti läbis ta hobumassööri koolituse ning Novafoni helilainete ja -sageduste teraapia koolituse. Praeguseks on ta loonud brändi Loomale Pai ning pakub koerte ja hobuste massaaži teenust üle Eesti.

Kuidas mõjutab massaaž koera?

Hellyl kadusid selja- ja õlavalud ning tema liikumine muutus valuvabaks. Ta on küll 10-aastane, aga jookseb nagu kutsikas. Masseerisin üht pooleaastast puusadüsplaasiaga saksa lambakoera, kes oli operatsioonilt tulnud. Ta ei kõndinud ega istunud hästi ja jõudis vaevu joosta. Peale pooleaastast taastusravi on ta hakanud õigesti istuma, jooksma ja isegi hüppama. Samuti oli tema selg kõver, enam aga mitte. Massaaž muudab ikka väga palju. Massaaž ei ole luksusteenus. Luksus on see, kui su koer on terve!

Kas massaaž mõjutab koera ka emotsionaalselt?

Jah, koerad, kes käivad regulaarses massaažis, on hakanud puudutusi nautima, rohkem lõõgastuma ja on vähem närvilised. Mittelõõgastumine on kusjuures koertel väga suur murekoht. Peremehed on tihti ise pinges ja ärevad ning ei lõõgastu. Koerad võtavad energeetiliselt paljuski omaniku asju üle.

Massaaž on hea viis, kuidas kehast pingeid välja saada ja mille abil rohkem puudutusi usaldama hakata. Helly ei armastanud varem üldse puudutusi. Ja nagu ka paljud teised koerad, ei lasknud ta oma valusaid kohti alguses puudutada, aga nüüd ta on hakanud massaaže lausa nautima, kuna tal pole enam kuskilt valus, ta keha naudib puudutusi.

Kui sagedasti ja millal peaks koera masseerima?

See sõltub koerast, tema koormusest või vigastustest. Massaaži abil saab ka vigastusi ennetada. Selleks ei pea olema ilmtingimata midagi viga. Terved koerad, kellel pole operatsioonist taastumist, käivad näiteks kord kuus. Hetkel käivad massaažis paljud agility-koerad ja need, kes taastuvad operatsioonidest. Üht kannakõõluse vigastusega koera masseerisin alguses näiteks kord nädalas, et purustada operatsioonist tekkinud sidekude ja vähendada kangust lihastes. Eks see sagedus sõltub ka koeraomaniku rahakotist. Õnneks on mitmel juhul hakanud kindlustused järelravi ühe viisina ka massaaži aktsepteerima.

Kas ka töökoeri – politsei-, pääste- ja jahikoeri – peaks masseerima?

Sõltub sellest, mida see koer teeb ja kui suur on tema koormus. Olen kindel, et leiaksin absoluutselt igal koeral pinges kohti, ning kui koerad teevad tihti trenni, on nad sisuliselt tippsportlased. Nende lihased ja kõõlused saavad rohkem pinget. Paljud ei mõtle sellele, aga selle pinge võiks kehast välja ka saada.

Neid koeri, kes on päris-päris kurjad ja tahavad mind hammustada, olen masseerinud nii, et neil on suukorv.

Karolin Tohv

koerte ja hobuste massöör

Kas koer ja koeraomanik võiksid ka samal ajal massaaži saada?

See on vägev mõte. Mind ei segaks, kui koeraomanik kutsuks ka endale massööri. Käin koeri masseerimas kodudes, mistõttu on esimestel seanssidel hea, kui omanik saab koera käppa hoida, et koer jõuaks asjaga harjuda. Koer peaks olema usaldav, mind teadma ja ei tohiks olla kartlik – siis saab ka omanik massaažilaual olla. Olen masseerinud ka koeri, kes ei vaja esimesel korral käpa hoidmist.

Kuidas saaks ja peaks koera massaažiks ette valmistama?

Pigem peaks end ette valmistama koeraomanik sellega, et ta ei mõtle ja ei muretse liialt, sest kui omanik on ärev, on seda ka koer. Olen osa koeraomanikke massaaži ajal teise ruumi saatnud, sest see ei ole koerale panustav olnud. Kui omanik on kindel ja rahulik, on seda ka tema koer. Pinge liigub mööda rihma, mis tähendab, et koerad võtavad meie ärevust ja hirmu üle. Paar tundi enne massaaži ei tohiks koer näiteks süüa.

Kuidas te masseerite püsimatuid koeri ja kui suure osa masseeritavatest koertest nad moodustavad?

Neid on päris palju. Enamik koeri on esimesel korral väga püsimatud, kuna massaaž on uus asi, mina olen neile võõras ja paljud pole puudutusega harjunud. Koeraga peab olema hea kontakt ja tuleb tajuda koera energiat. Kui koer on kartlik, lähenen talle ettevaatlikult. Masseerida saab ka seisvat või istuvat koera – ta ei pea ilmtingimata lamama. Kui esimesel korral ei saa näiteks koera varbaid katsuda, sest see on uus ja harjumatu, siis on nii. Teisel kohtumisel on asi juba tunduvalt lihtsam. On olnud ka kordi, kus koeraomanik pole koera jaoks juhipositsioonil ega suuda koera rahustada ning koer jookseb massaaži ajal minema. Olen pidanud nendel juhtudel võtma juhtimise ise üle – koera võtma ja ühe käega massaaži tegema. Mulle on see natuke ebamugav, sest siis ma ei saa masseerimiseks kasutada kahte kätt. Tuleb olla leidlik.

Kas mõni koer on ka massaaži ajal kurjaks saanud?

Jah, on. Eriti siis, kui ma katsun nende valusaid kohti või nende hirm tahab minna üle agressiooniks. Neid koeri, kes on päris-päris kurjad ja tahavad mind hammustada, olen masseerinud nii, et neil on suukorv. Õnneks neid on vähe. Omaniku ärevus ja hirm kanduvad tõepoolest koerale üle. Üks faktor, miks koerad kardavad esimesel korral massaaži, on ka see, et paljud koerad ei ole puudutustega harjunud.

Mis vanuses koera saab masseerima hakata?

Igas vanuses koera saab masseerida. Masseerin näiteks väga paljusid kutsikaid. Alates kuuendast kuust on nad juba asjalikud. Kutsikatele tasub lasta massaaži teha, sest see mõjub nende psüühilisele arengule hästi, lisaks harjuvad nad puudutustega ära ja keha õpib lõõgastuma.

Soovitan iga kolmanda koera puhul, kes mind külastab, mõnest kilost vabaneda. Kui koer on ülekaaluline, läheb rasv koera siseelundkonna vahele, tekib ka surve seljale, liigestele, kõõlustele, edasi juba valu liikumisel. Seda kõike saab ennetada ja leevendada massaažiga.

Karolin Tohv

koerte ja hobuste massöör

Väga paljud koerad ei oska lõõgastuda, sest nad on harjunud vahetpidamata töötama, ja lõõgastumine on väga oluline. Keha pidev pinges olek langetab ka immuunsust.

Mida peaks koer massaaži järel tegema?

Koera keha hakkab veelduma massaaži ajal, mis tähendab, et neil võib ila tilkuma hakata, joogi- ja pissihäda tulla. See kõik on okei. Sel päeval peaks koer pigem puhkama ja trenni ei tohiks teha, et keha saaks lõõgastuda. Keha peaks saama rahulikult oma protsesse teha, näiteks lümfidest väljutada jääk­aineid ja mürke, mis kehasse ei kuulu. Kehal on vaja aega taastumiseks ja töötlemiseks.

Mida saab massaaži abil ennetada?

Eelkõige vigastusi. Massaaž vähendab pinget kõõlustele ja hoiab koera lihast õiges pikkuses. Kui lihaspikkus ei ole õige, on lihasrebendid kiired tekkima. Massaaž aitab ka närvilisust ennetada, kuna see tõstab kehas sel ajal endorfiini taset. Kogu keha püsib püsti lihaste abil, seega on oluline, et lihased oleksid heas vormis, samuti kõõlused.

Mida saab koera omanik ise oma koera heaks teha?

Ta peaks olema kindel juht oma koerale, sest koer vajab juhti. Näiteks küünte lõikamine on küll koerale ebamugav ja ei pruugi talle meeldida, aga seda on vaja teha. Kui koera küüned on liiga pikad, muutub käpale toetumise asend valeks, sealt edasi muutub ka liigeste asend ja liikumine läheb valulikuks. Omanik peaks saama ka koera puudutada sealt, kust ta tahab teda puudutada.

Jagan kohtumiste ajal ka lihtsamaid harjutusi, mida koeraomanik oma koerale ise teha saab. Kindlasti ei tasu koera üle treenida ja vältida tuleks ülekaalulisust. Soovitan iga kolmanda koera puhul, kes mind külastab, mõnest kilost vabaneda. Kui koer on ülekaaluline, läheb rasv koera siseelundkonna vahele, tekib ka surve seljale, liigestele, kõõlustele, edasi juba valu liikumisel. Seda kõike saab ennetada ja leevendada massaažiga.

Märksõnad
Tagasi üles