N, 2.02.2023

Vana õllemeistri koduteele lükatakse pidevalt vallid ette

Aivar Ojaperv
, ajakirjanik
Vana õllemeistri koduteele lükatakse pidevalt vallid ette
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Veel päev enne foto tegemist oli selles kohas meetrikõrgune vall. Ando Uusküla tellis oma tasku arvelt traktori ja õigesti tegi, sest abikaasa vajas kiirabi ja meedikud polekski majani pääsenud.
Veel päev enne foto tegemist oli selles kohas meetrikõrgune vall. Ando Uusküla tellis oma tasku arvelt traktori ja õigesti tegi, sest abikaasa vajas kiirabi ja meedikud polekski majani pääsenud. Foto: Ain Liiva

Haljala elanikul Ando Uuskülal, endisel talunikul ja enne seda Viru kolhoosi õlletehase juhataja ametit pidanud mehel, läks kops üle maksa ja ta tellis oma tasku arvelt traktori, et enda erateelt kuidagi riigiteele pääseda. Õigel ajal tellis, sest päev hiljem vajas tema abikaasa kiirabi, ja pole teada, kuidas õnnestunuks meedikutel sahameeste lükatud vallidest üle ukerdada.

Ando Uusküla, 74-aastane vanahärra, teeb omast arust kõik õigesti. Elab Haljala aleviku viimases majas kui mööda vana Tallinna maanteed Aaspere poole minna. Hoiab oma poolesajameetrist erateejuppi, mis viib riigiteelt maja väravasse, jõudu ja vajadust mööda korras. Ja siis tulevad riigiteed hooldavad sahad ning sahamehed lükkavad praegustes oludes ligi meetrini ulatuva valli teeotsa ette ja edasi vaadaku Uusküla ise, kuidas tagasi tsivilisatsiooni pääseb. Kusjuures naabrite teeotsad koristatakse lumest puhtaks.

“Ma pole kunagi mangunud. Aga ükskord saab hing täis,” lausus Ando Uusküla. “Kui ma jõuaks, kühveldaks selle teeotsa ise lahti, aga tervis enam ei luba. Puus teeb haiget. Ja iga päev lükatakse kinni! Maksin nüüd Siirile [Heinpõld] 30 eurot, ta saatis oma traktori peale ja selleks korraks sai asja korda, aga miks ma pean teiste tegemata töid tegema?”

Siiri Heinpõld on kohaliku põllumajandusfirma OÜ Idavere Mõis juhataja ja sahaga traktori tunnihind on 60 eurot. Kell hakkab tiksuma siis, kui masin pargist välja sõidab.

Ando Uusküla on käinud abi küsimas ka vallamajas, aga kiiret lahendust probleemile ta sealt ei saanud. Nimelt läheb vanahärra maja eest mööda riigi-, mitte vallatee ja valle ei lükka teeserva mitte valla, vaid transpordiameti tellitud sahad.

“Kui tal on vaja abi eratee puhastamiseks, siis tuleks valda vastav avaldus teha,” soovitas Haljala vallavanem Ivar Lilleberg. “Aga ta saab erateega ise hakkama ja probleem on transpordiametiga,” lisas vallajuht.

Ma pole kunagi mangunud. Aga ükskord saab hing täis.

Ando Uusküla

Haljala elanik

Riigiteid hooldab Lääne-Virumaal osaühing Verston. Paraku pole ettevõte eriti suhtlemis­aldis. Kohalik teemeister ajakirjanikuga telefoni teel rääkida ei soovinud, ta ei osanud välja pakkuda ka muud suhtlusvormi ega isikut, kes sooviks ajakirjanikuga suhelda. Ettevõtte kodulehel on ka pressikontakt, kuid saadetud e-kiri hüüab juba mitmendat päeva kui hääl kõrbes – vastust pole.

Transpordiameti ida üksuse juhataja Anti Palmi oskas olukorda kommenteerida üldisemalt.

“Suured sahad on väikese manööverdusvõimega ja nad peavad sõitma teatud kiirusega, nii et nad ei saagi väiksemate teeotste kinnilükkamist vältida,” rääkis ta. “Selliste kohtade puhastamiseks on järelbrigaadid väiksemate traktoritega. Aga nad jõuavad ristmikele muidugi hulk aega pärast saha möödumist.”

Nii Palmi kui ka Haljala vallavanem Lilleberg kinnitasid, et reeglina on teepuhastuslepingutes kirjas, et koristada tuleb ka teeotstesse tekkinud vallid.

“See koristus on muidugi kõige viimane prioriteet, varahommikul võivad vallid veel ees olla, aga vähemalt vallateede hooldajatel on küll kohustus vallid ära koristada,” ütles Lilleberg.

Uusküla jutu põhjal naabrite teeotstega nii tehaksegi, kuid tema omaga mingil põhjusel mitte. “Ma ei oska kommenteerida, miks konkreetsel juhul seda ei tehta,” lausus Anti Palmi.

Äkki peitub põhjus asjaolus, et Uusküla hoovi viiv tee pole tähistatud – ei ristmikke märkivate siniste helkurite ega liiklusmärkidega? “Ei, nende puudumine ei tohiks küll põhjuseks olla,” sõnas Anti Palmi.

Vallavanem Lilleberg lubas Ando Uusküla aidata nii palju kui tema võimuses. “Me saame Verstonile saata ametliku kirja ja paluda selle olukorra lahendamist. Annan kohe alluvale ametnikule käsu see kiri ära vormistada,” ütles ta.

Märksõnad
Tagasi üles