R, 9.12.2022

Rakvere linna päevad tulevad eeloleva suve hakul topeltjuubelihõngulised

Mart Rauba
, ajakirjanik
Rakvere linna päevad tulevad eeloleva suve hakul topeltjuubelihõngulised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rakvere linna päevad tähistavad tänavu koos Rakvere linnaga mõlemad juubelit.
Rakvere linna päevad tähistavad tänavu koos Rakvere linnaga mõlemad juubelit. Foto: Martin Piir

Rakvere linna päevad toimuvad juunikuu teisel nädalal ehk 8.–12. juunil. Seekordsed linnapäevad on juubelihõngulised – täitub ju tänavu Rakverel 720 aastat Lübecki linnaõiguste saamisest. Lisaks saavad kahekümneaastasteks linnapäevad ise.

Linnapäevade nädalal seisab ees hulgaliselt juba tuttavaid ja oodatud sündmusi alustades kreisilaadast ja kodukohvikute avamisest kuni mitmesuguste kultuuriliste ja sportlike ettevõtmisteni.

Rakvere kultuurikeskuse juhataja Eve Alte sõnul on juubeliaasta puhul rohkem tähelepanu pööratud linna saamisloole. Virumaa Muuseumide vanemteaduri ja giidi Uno Trummi eestvedamisel toimub kolmapäeval ja pühapäeval linnaekskursioon “Keskaegne Rakvere”, mis algab teatrihoone eest ja lõppeb Kirikupargis.

Vahetult pärast pühapäevast ekskursiooni peab Trumm Rakvere linnuses loengu, milles keskendub linna sümboolikale. Laupäeval ja pühapäeval saavad ajaloost osa ka kõige väiksemad, kui Kirikuparki kerkival muinasjutumaal jutustatakse taani muinasjutte – oli ju Taani kuningas Erik Menved see, kes Rakverele Lübecki linnaõiguse andis.

Ajalooteemaga sobib justkui valatult vabaõhulavastus “Ivo Schenkenberg ja Hannibali rahvas”, mis esietendub linnapäevade neljapäeval Vallimäe pealaval. Viimasel kahel suvel edasi lükatud suurlavastust mängitakse linnapäevade nädalal kolmel korral, neljapäevast laupäevani.

“Kuna linnapäevad on kõigi linlaste pidupäev, oleme kutsunud üles kohalikke toitlustajaid oma teenusega Vallimäele tulema eesmärgiga leevendada pandeemiast tingitud olukorda ja anda võimalus neil sellest toibuda,” lausus Eve Alte. Vallimäe kohvikud on avatud neljapäeva ja reede õhtul, laupäeval ja pühapäeval avatakse need juba lõunast.

Kodukohvikute registreerimine algab Rakvere kultuurikeskuse kodulehel 7. märtsil ja kestab 8. maini. Alte sõnul pole linn nende arvule piiranguid seadnud. Samuti võivad need ilmselt avatud olla kogu linnapäevade nädala jooksul, aga kõik sõltub sellest, kui palju huvilisi-tegijaid tänavu on, lisas Alte.

Laadamelu toob traditsiooniline Kastani tänava kreisilaat laupäeval ja pühapäeval. Laupäeval peetakse samal ajal ka Rakvere Galerii laata Pikal tänaval ning Araabia Bazaari, mille asukoht pole veel selgunud. Kreisilaadale müüjaks saab ennast registreerida Rakvere kultuurikeskuse kodulehel alates 7. märtsist.

Kui olud vähegi lubavad, tuleb tänavune linnapäevade programm viimase viie aasta tihedaim.

Eve Alte

Rakvere kultuurikeskuse direktor

Kultuurikava on tavapäraselt rikkalik ning palju suuri kontserte on koondunud Vallimäe vabaõhukeskuse pealava alale, mis hõlmab nii ringlava kui ka spetsiaalselt püstitatud pealava. Tuleb ooperiõhtu, kus astub üles Angelika Mikk, eri õhtutel esinevad veel Mait Maltis koos poegadega, Metsatöll koos RAM-iga, Tanja Mihhailova, Tanel Padar ja teised.

Vabaõhukeskuse ringlaval toimub neljapäeval ka Moonaküla Muusikaakadeemia lastekontsert, kuhu noorim publik liigub üheskoos läbi linna kulgeval põnnide paraadil.

Ringlavale on kolinud ka EELK Viru praostkonna laupäevane kirikukontsert, Rakvere Kolmainu kirikusse jõuab kolmapäeval Rein Rannapi juubelituur “Klaver tuleb külla 25” ning pühapäeval kammerkoor Solare.

Samuti on tuleb taas Virumaa Suvesaundi kontsert, mis paneb koos auhinnagalaga punkti tänavusele samanimelisele muusikakonkursile. Virumaa Suvesaund on teist aastat toimuv kohalike artistide muusikavõistlus, mida korraldab Virumaa Teataja. Eelmisel aastal kaasaelamist ja publikuhuvi pälvinud rohke osalejaskonnaga konkurss algab märtsis.

Linnapäevade põhirõhk on kesklinna ja Vallimäe piirkonnas, kuid üht-teist tehakse ka kaugemal. Näiteks Buena Vista Sofa Clubi välilaval, kus toimuva kontserdi kohta praegu veel täpsemalt teada ei ole.

Spordiüritustest on kavas Rakvere Rammumehe võistlus, ekstreemspordivõistlus Extreme Jam, trepijooks ja rattaorienteerumine.

Linnuhuvilised saavad kaasa lüüa veel Peep Veedla eestveetavatel linnulauluretkedel: esimene toimub neljapäeva hilisõhtul, teine pühapäeva varahommikul.

Rakvere linna päevad toimuvad alates 2002. aastast. 2020. aastal jäeti need koroona tõttu ära, selle asemel sai Rakvere Keskväljakul ja veebis kahel päeval vaadata spetsiaalset maratonsaadet.

Mullu linnapäevad küll toimusid, ent pandeemia pärast tõmmati nende mahtu kõvasti kokku.

“Kui olud vähegi lubavad, tuleb tänavune linnapäevade programm viimase viie aasta tihedaim,” lubas Eve Alte.

Märksõnad
Tagasi üles