N, 2.02.2023

Paks lumi paneb raskesse olukorda kitsed ja nurmkanad

Eva Samolberg-Palmi
, peatoimetaja
Paks lumi paneb raskesse olukorda kitsed ja nurmkanad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Seemnetoidulised nurmkanad jäävad paksu lume korral toidunappusesse.
Seemnetoidulised nurmkanad jäävad paksu lume korral toidunappusesse. Foto: Arvo Meeks

Tänavune talv on rõõmu toonud paljudele inimestele, sest saab harrastada talisporti ja kohevad lumekuhjad on silmale ilusad. Kuid looduses on asjad teistmoodi, sest paljude metsaelukate jaoks tähendab väga paks lumi nappust toidulaual.

Loodusgiid ja jahimees Peeter Hussar kõneles, et tänavune talv ei ole Eesti loodusele midagi erakordset, pisemad metsaasukad, näiteks jänesed ja rebased, saavad kenasti hakkama. Rebane saab lume alt närilised ikka kätte, jänes pääseb paksu lume abil aga puude ja põõsaste kõrgemal asuvatele okstele mugavalt lähedale.

Kes hätta satuvad, on Hussari sõnul kitsed, kellel on keeruline kõhutäidet leida, külma ja sula vaheldumine tekitab aga lumele kooriku, mis põhjustab loomadele vigastusi. Hussar meenutas ka aastatetagust aega, kus lumerohke talv kordus kahel aastal, see põhjustas ligi kolmandiku kitsepopulatsiooni kadumise.

"Praegu nad nii hellakesed enam ei ole," rääkis Hussar, kuid rõhutas siiski, et lumekooriku tekke korral peaks laskma metskitsedel rahus olla, kuna liikudes võivad nad end vigastada, samas kulub siis loomadel ka rohkem energiat, mida on keset sügavat talve keeruline taastada.

Lindudest nimetas loodusesõber nurmkanu, kes on seemnetoidulised sulised, ja kui lumikate on väga paks, ei jõua nad enam toidulauani. Koduaedadesse lumele puistatud seemnetest võib olla kasu, kuid mitte oluliselt, sest need mattuvad peagi uue lumekorra alla.

Hussar meenutas, et vanasti oli nurmkanadel võimalik söömas käia avatud heinaküünides, kust ka talvel toimus heinavedu. "Seal leidub pepresid ja seemneid ning linnud saavad kõhu täis," kõneles Peeter Hussar. Tänapäeval tema kogemusil selliseid avatud küüne enam ei ole.

Eskul elav aiandushuviline Pille Rauba kõneles, et koduaias võib lasta taimedel-põõsastel lihtsalt olla, inimese sekkumist loodus ei vaja. "Mina naudin talve ega sekku looduse toimetamistesse," kõneles ta, lisades, et kui mõned oksad lume raskuse all juba maadligi koolduvad, siis raputab ta neilt lume maha.

Märksõnad
Tagasi üles