Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet tuletab hooneomanikele meelde, et katustele kogunev raske lumi võib kujutada endast ohtu nii katuste all liiklejaile kui ka varale, näiteks autodele.
Sulav lumi katustel kujutab endast ohtu
Oht suureneb veelgi sulailmadega, mil lumi ja jää hakkavad katustelt alla libisema. Võimaliku ohu puhul tuleb piirata inimeste ligipääsu räästaalusele alale ja puhastada kohe nii katus kui ka räästad.
“Liigne lumekoormus ohustab eriti teras- ja puitkonstruktsioonidega kergehitisi või ehitiste osasid (varjualused, varikatused, karniisid), lameda katusega või väikese katusekaldega ehitisi (bensiinijaamad, spordirajatised, angaarid, estakaadid) ning amortiseerunud ehitisi. Lisaks tuleb vältida lume ja jää kogunemist räästarennidesse ning sademevee äravoolutorudesse ja -lehtritesse, kuna see võib kahjustada sademeveesüsteeme ning takistada katuselt lumesulamisvee ärajuhtimist,” selgitas TTJA ehitus- ja raudteeosakonna juhataja Kati Tamtik.
Lumekoormuse hindamisel tuleb silmas pidada, et seisnud ja märgunud lume kaal on tunduvalt suurem värske lumekihi kaalust. Arvestama peab ka hoonete projekteerimisel ette nähtud võimalikke lisakoormusi. Üleliigne lumi tuleb katustelt eemaldada ja samas jälgida, et see ei tekitaks ajutist lisakoormust (nt ajal, mil enne lume alla viskamist kogutakse lumi kokku katuse ühte serva).