P, 29.01.2023

Algatus "Hoiame põlispuid" kutsub põlispuid kasvama jätma

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Algatus "Hoiame põlispuid" kutsub põlispuid kasvama jätma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maaomanikke kutsutakse üles jätma põlispuud kasvama.
Maaomanikke kutsutakse üles jätma põlispuud kasvama. Foto: Marianne Loorents

Loodushoiu Fond, Eesti Erametsaliit ja Luua metsanduskool kutsuvad kõiki Eesti maaomanikke märkama ja säilitama põlispuid ning vabatahtliku algatusega liituma.

Loodushoiu Fondi veebilehel algatusega liituvad maaomanikud lubavad, et jätavad kasvama põlispuud ehk nende maal kasvavad puud, mis on rinna kõrguselt mõõdetuna ümbermõõduga 220 sentimeetrit või enam.

Põlispuude uurija, loodusemehe, Loodushoiu Fondi kaasteelise Hendrik Relve sõnul on põlispuud olulised nii Eesti looduse liigirikkuse ja mitmekesisuse hoidmiseks kui ka pärandi säilitamiseks.

"Meil on Eestis tuhandeid põlispuid. Neid kasvab sügaval metsades, kuid ka põllusiiludel, parkides ja koduhoovides. Tihti on neil võimsatel puudel ka oma lugu, mis võib olla tuntum laiemalt või näiteks pereringis. Kuid paljusid väärikaid puid pole me seni tähelegi pannud või väärtustada osanud," rääkis Relve. "Tunnustan juba ette neid maa- ja metsaomanikke, kes teadlikult ja vastutustundlikult algatusega liituvad."

Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Ando Eelmaa sõnas, et põlispuud on olemas tänu sellele, et maaomanikud on neid vabatahtlikult hoidnud ja väärtustanud ning teevad seda jätkuvalt. "Algatusega kutsumegi kõiki – nii suuri metsaomanikke kui ka näiteks era- ja korterelamute elanikke – märkama, millised erilised puud nende maal kasvavad. Samuti neid hoidma, et nad saaksid kasvada veelgi uhkemaks ja rõõmustada ka järeltulevaid põlvi," ütles Eelmaa.

Luua metsanduskooli direktor Haana Zuba-Reinsalu lisas, et puude targalt hoidmiseks on vajalik nende kohta ka teadmisi hankida. Metsanduskool panustabki kampaaniasse sellega, et õppuritele neid teadmisi jagab. "Koolitame näiteks ka arboriste, kes on vanade puude eksperdid. Arboristika valdkonnas on täiendõppe kursusel võimalus õppida ka põlispuude majandamist," nimetas Zuba-Reinsalu.

Eestis peetakse põlispuud üldrahvalikuks mõisteks, mille kohta ühtset definitsiooni ei ole. Seetõttu on kampaania algatajad koostöös asjatundjatega määratlenud, et kõige üldisemalt mõistetakse põlispuuna puud, mis on rinna kõrguselt ehk 130 sentimeetri kõrguselt mõõdetuna vähemalt 220-sentimeetrise ümbermõõduga.

Algatusega liituda ja sellekohast lisainfot saab Loodushoiu Fondi kodulehelt ja maaomanikel, kes lubavad vabatahtlikult põlispuid säilitada, on soovi korral võimalik kasutada ka spetsiaalset märgist.

Märksõnad
Tagasi üles