Saada vihje

Keskkonnaamet: Tšornobõli kiirgusolukord on stabiilne

Tšornobõli tsoon.
Tšornobõli tsoon. Foto: Sander Ilvest

Keskkonnaameti hinnangul kiirgusolukord Tšornobõlis ei ole muutunud ja on stabiilne.

Ukraina-sisene ühendus Tšornobõli tuumajaama automaatse seiresüsteemiga on küll katkenud juba kümmekond päeva tagasi, kuid kogu Ukrainat kattev seirevõrk toimib. Tšornobõli tuumaobjekti elektrivarustus on tagatud kaheks ööpäevaks võrgust sõltumatute diiselgeneraatoritega. Lisakütusega saab jahutussüsteemid töös hoida ka pikema aja jooksul. 

Tšornobõli endise tuumajaama territooriumil täidab jaama personal oma tavapäraseid tööülesandeid. 

Tšornobõlis puuduvad töötavad tuumareaktorid. Seetõttu ei ole radioaktiivsete ainete levimise ohtu väljapoole Tšornobõli eritsooni.

Ilma elektrita hakkab tuumkütusebasseini vesi aeglaselt soojenema ja aurustuma. Läheb päevi kuni nädalaid, enne kui jahutusvesi on lõplikult aurustunud ja võib tekkida radioaktiivse saaste leke. Võimalik mõju on lokaalne ja suure vahemaa tõttu kiirgusohtu Eestile ei kaasne.

"Rõhutan, et mistahes võimalik kahju radioaktiivsete materjalide või tuumajaamadega Ukrainas ei saa Eestis tekitada olukorda, kus inimesed vajaksid otsest kaitset kiirguse eest," ütles keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra.

Keskkonnaamet jälgib pidevalt rahvusvaheliste kiirgusohutusasutuste infovooge ja kiirgusolukorda Ukrainas. Kiirgustase Ukrainas tõusnud ei ole.·

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles