P, 3.12.2023

RMK otsib rentnikke ligi 2000 hektarile niitudele ja karjamaadele

Veiki Ojaperv
, Tegevtoimetaja
Facebook
Comments
RMK kaardirakenduses on näha, millised maatükid rendile antakse.
RMK kaardirakenduses on näha, millised maatükid rendile antakse. Foto: RMK

Nagu varasemalt, nii annab RMK tänavugi riigimaal kasutusele poollooduslike kooslustega maatükke, mis vajavad taastamist, seal heina niitmist või karjatamist, et säilitada Eesti pärandkooslustele omane liigirikkus.

Esimene valikpakkumine sisaldab maatükke kokku üle 2000 hektari. Kõige rohkem antakse sel aastal kasutusse ranna- ja luhaniite, aga ka näiteks 170 hektarit puisniite ja -karjamaid. Suurim rendile pakutav maatükk on 123 hektarit ning asub Tartumaal Alam-Pedja looduskaitsealal, väikseim aga 0,2 hektari suurune laid Saare maakonnas.

Lääne-Virumaal on näiteks maad saadaval Haljala, Kadrina, Rakvere, Tapa, Viru-Nigula, Väike-Maarja ja Vinni vallas. Kõige suuremat maatükki pakutakse Haljala vallas Pedassaare külas, kus 21,35 ha suurusel pinnal on kohustus taastada ning hooldada maatükki iga-aastase niitmise ja niite äraveo või iga-aastase karjatamise abil.

Pakkumiste esitamise tähtaeg on 25. märtsil kell 11. Lisaks toimub teine valikpakkumine aprillis.

Maade kasutusse andmisel eelistatakse rentnikke, kes on ka varem sama maatükki hooldanud. Teises järjekorras antakse eelis maatükiga külgneva maa kasutajatele. Kuna poollooduslike koosluste hooldamine ei ole tavapärane majandustegevus, maade kasutusse andmisel turuhinnast lähtuvat rendi alghinda ei määrata.

"Poollooduslikud kooslused ehk pärandkooslused väärivad taastamist ja järjepidevat hooldamist nii oma kauni ilme kui ka tähelepanuväärselt kõrge liigirikkuse tõttu," ütles RMK looduskaitseosakonna spetsialist Saima Uusma. Väga liigirikkad on puisniidud, näiteks Laelatu puisniidul on ühelt ruutmeetrilt kasvamas leitud lausa 76 taimeliiki. Lisaks väljendavad poollooduslikud kooslused eestlaste mitme põlvkonna pikkust elulaadi.

RMK hallataval riigimaal leidub poollooduslikke kooslusi 33 400 hektaril, millest ettevõtjatele on antud kasutada 25 900 hektarit.

Koroonaviirusest põhjustatud olukorra tõttu on RMK kontorid avalikkusele suletud, seega tuleb pakkumised saata posti teel. Kõik uued ja senised poollooduslike koosluste hooldajad on oodatud oma huvist märku andma selleks loodud kaardirakenduse kaudu, mis on leitav RMK kodulehelt.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles