E, 5.12.2022

Tubakast loobumise kampaania tõi tänavu rekordtulemusi

BNS
Tubakast loobumise kampaania tõi tänavu rekordtulemusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Suitsetamine kahjustab tervist.
Suitsetamine kahjustab tervist. Foto: Eero Vabamägi

Tervise Arengu Instituudi (TAI) tänavune kampaania Sigarexit oli tubakast loobunute arvu osas aastate edukaim, mõjutades tubakast ja nikotiinist loobuma või loobumisele mõtlema 32 protsenti kampaaniat märganutest.

Järeluuring kinnitas, et seekordse kampaaniaga jõuti sihtrühmani 18-44 aastasi mehed, keda soovitigi esmajoones kõnetada.

Uuringute järgi on just see sihtrühm kõige avatum erinevate nikotiinitoodete tarbimisele.

Kui mullu oli nikotiinisõltuvusest loobujaid kolm protsenti, oli seekordne tulemus kordades edukam – kampaania mõjul loobus nikotiinitoodetest lausa seitse protsenti liitunutest.

"Hea meel on selle üle, et meie loobumisalast nõu jagavat lehte www.tubakainfo.ee külastati aktiivselt. Seda eelkõige eesmärgiga tutvuda seal kirjeldatud nikotiinist loobumise plaaniga või siis et testida oma nikotiinisõltu kampaania Sigarexit oli tubakast loobunute arvu osas aastate edukaimvust. Lehte kasutati ka info kogumiseks, et saada selgemat pilti alternatiivsetest tubakatoodetest ja nende mõjudest tervisele," lausus TAI alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Anna-Liis Kulpas.

Nikotiinisõltuvusest vabanemine võib olla küllaltki keeruline protsess, mis esimesel katsel ei pruugi kõigil õnnestudagi. Sellistel puhkudel on kindlam, kui loobujat toetavad tema teekonnal kas tema lähedased või siis sõbrad. Lisaks sõpradele ja lähedastele aitas kampaania raames loobumisele kaasa ka Facebooki leht Sigarexit: seal jagasid inimesed oma kogemuslugusid ja nõuandeid, et teisi sarnaste probleemidega kokkupuutuvaid toetada. Sigarexiti FB grupi jälgijate arv kasvas kampaaniaperioodil 21 protsendi võrra. Keskmiselt jõudis üks postitus 49 000 inimeseni.

"Nikotiin toimib ühtemoodi nii suitsu kui ka e-sigareti mahvist kopsu tõmmates, huuletubakana igeme vahel või tsellofaanpakendis nikotiinipadjakese kaudu," selgitas Kulpas. "Tasub meeles pidada, et ka põsktubakas ehk snus on nikotiinipreparaat ning isegi E-sigarettide nikotiinivabas E-vedelikus võib leiduda vähesel määral nikotiini," toonitas Kulpas.

Nikotiin on üks enim sõltuvust tekitavaid aineid, mis on võrreldav heroiini, kokaiini või alkoholi sõltuvusega. Nikotiin mõjutab meeleolu ja võib toimida aju tasandil kui stimulant või lõõgasti, kuid selle esialgne toime möödub kiiresti. Mõnutunde säilitamise ja ebameeldivate ärajäämanähtude vähendamise vajadus sunnib tarvitajat nikotiinidoose uuesti ning suuremal määral manustama ning nii kujuneb välja ka nikotiinisõltuvus.

Märksõnad
Tagasi üles