/nginx/o/2022/03/17/14431708t1h7c33.jpg)
Ukrainas Lvivi linnas asub Sambori keskkool nr 8, mis on Vinni-Pajusti gümnaasiumi sõpruskool. Sellest ajendatuna soovis Vinni-Pajusti gümnaasiumi pere anda oma panuse sealsete noorte olukorra parandamisse ja 2. märtsil postitatigi kooli sotsiaalmeediasse üleskutse koguda sõpruskoolile humanitaarabi. Kogunenud pakid toimetati ise koos Motokodu AURUM 21 ja sõiduklubiga Rakvere Raibe RC oma kulu ja vahenditega Poola Medyka piiripunkti.
Mart Pitsner, Vinni-Pajusti gümnaasiumi õpetaja, meenutas, kuidas 90. aastatel Rootsi ja Soome toetasid oma Eesti sõpruskoole ning kuidas üks Soome õpetaja saatis Pitsneri perele jõuludeks paki. Sellest on jäänud talle soe mälestus ja nõnda sündiski idee ise midagi Ukraina laste heaks ära teha.
“Lvivi kooliga oli tihe suhtlus ja nii laekus info, millest kohapeal täpselt tol hetkel puudus oli. Heade inimeste ja ettevõtete abiga kogusime kokku kaks haagisetäit meditsiinivahendeid, toitu, voodipesu, akupankasid, mobiiltelefone ja palju muud,” rääkis Pitsner.
Viis meest kahe autoga alustas teekonda Vinnist Ukraina piiri äärde 11. märtsil. Teekond oli sujuv ja ilma suurte sekeldusteta. Sõideti otse sihtkohta pikemaid pause tegemata. Umbes 20 tundi hiljem oldigi paarikümne kilomeetri kaugusel sõjapiirkonnast.
Medyka piiripunkti jõuti 12. märtsi varahommikul. Avanenud vaatepilt oli aga masendav. “Inimesed tulevad jala koos nutvate lastega ning piiriületamine venis ja venis,” kirjeldas sõiduklubi Rakvere Raibe eestvedaja Aare Raam põgenike olukorda piiril. “Loomaaias on loomadel paremad tingimused kui neil kannatanutel.” Aare Raam heitis ette asjade korraldust Poola piiri ääres. “Inimesed ei räägi ei inglise ega poola keelt. 15 vilkuritega kiirabiautot ootavad kilomeetritepikkuses järjekorras koos tavareisijatega,” kõneles Raam.
Poola ja Ukraina vahelisel eikellegimaal oli mehi ootamas Lvivi kooli esindaja täpselt kokkulepitud ajal. Vastu tulnud mehel tulid kiirtoidupakke nähes pisarad silma. “Ma ei peagi lastele hambapastat söögiks andma,” oli tänulik ukrainlane naljatanud.
Piiri äärest toodi Eestisse naine kahe lapsega, kes oli pommide all 800 kilomeetrit läbi Ukraina sõitnud. Laste isa ja naise abikaasa läks aga piirilt tagasi otse sõtta. Varssavist võeti kaasa ema oma vastsündinuga ja vanaema.
Annetuste kogumine käib edasi ja praegu on Ukrainas kõige enam vaja toitu. Aare Raam kutsus kõiki inimesi üles: “Koos teeme suuri tegusid! Kui iga Rakvere inimene annetab 1 euro, siis saaksime pea 15 000 eurot kokku.”
Annetusi saab viia Vinni-Pajusti gümnaasiumisse tööpäeviti kella 7.30–14.30 ja AURUM 21 ruumidesse Nortsu tee 2 Rakveres tööpäeviti kella 9–17. Eelisjärjekorras on oodatud toit ja esmaabivahendid, ent ka muu. Järgmine sõit Ukraina piiri äärde on kavas 25. märtsil.