N, 2.02.2023

Kaitseliidu liikmete tervisekontrolli nõuded lihtsustuvad

Veiki Ojaperv
, Tegevtoimetaja
Kaitseliidu liikmete tervisekontrolli nõuded lihtsustuvad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Venemaa kallaletung Ukrainale on tuntavalt tõstnud inimeste huvi vabatahtlike riigikaitseorganisatsioonidega liitumise vastu.
Venemaa kallaletung Ukrainale on tuntavalt tõstnud inimeste huvi vabatahtlike riigikaitseorganisatsioonidega liitumise vastu. Foto: Urmas Glase

Kaitseministeerium saatis kooskõlastusele määruse eelnõu, mille kohaselt ei pea Kaitseliidu liikmeks astuda soovijad läbima enam eraldi tervisekontrolli, kui neil on olemas kehtiv mootorsõiduki juhtimisõigus, mille tarvis juba on tehtud tervisekontroll.

"Bürokraatia vähendamine loob suuremat julgeolekut. Ukraina sõja järel on märgatavalt suurenenud huvi liituda Kaitseliiduga ning soovime muuta selle protsessi liitujatele lihtsamaks ja vähendada dubleerivaid tegevusi," märkis kaitseminister Kalle Laanet. "Kuna mootorsõidukijuhile tehakse enne juhiloa andmist põhjalik tervisekontroll, katab see tegelikult ka Kaitseliidu liikmeks astujatele esitatavad nõuded ja saame vähendada korduvaid tervisekontrolle."

"Teisalt põhjustab tervisetõendite väljastamine pandeemia ajal tervishoiusüsteemis liigset töökoormust. Seetõttu on otstarbekas tervisekontrollinõuded ühildada, et vähendada perearstide koormust," lausus kaitseminister.

"Perearstidena on meil väga hea meel, et oleme jõudnud kaitseministeeriumiga ühisele seisukohale, milline tervisetõend annab vajaliku meditsiinilise info Kaitseliitu astumisel," ütles perearstide seltsi juhatuse liige doktor Karmen Joller. "Mootorsõidukijuhi tervisetõendi olemasolu korral saab inimene praegu juba liituda näiteks vabatahtlike päästjatega. Mootorsõidukijuhi tervisetõend on paljudel inimestel juba ka olemas, nii et langeks ära veel üks lisavisiit perearsti juurde, mis hoiab kokku nii patsiendi kui arsti aega," lisas Joller.

Mootorsõidukijuht peab olema füüsiliselt ja psüühiliselt võimeline mootorsõidukit juhtima ja tal ei tohi olla tervisehäireid, mis takistavad selle ohutut tegemist. Selliste tervisehäirete esinemine välistab ühtlasi Kaitseliidu tegevuses osalemise, ja kuna Kaitseliidu liikmeks olemisega ei kaasne rohkem tervisnõudeid, ei ole eraldi tervisekontrolli tegemine põhjendatud.

Kehtiva juhtimisõiguse olemasolu saab Kaitseliit transpordiameti veebilehe kaudu ise kontrollida.

Kui Kaitseliidu liikmeks astuda soovijal puudub kehtiv mootorsõiduki juhtimisõigus, saab ta pöörduda oma perearsti poole, kus tehakse samasugune tervisekontroll nagu mootorsõiduki juhtimisõiguse taotlemisel. Väljastatud tervisetõendi saab esitada Kaitseliidule.

Lisaks saab nüüd Kaitseliidule esitada mõne muu kehtiva tervisetõendi, mille kohaselt on isiku terviseseisundit kontrollitud vähemalt samaväärselt (nt meremehe, tuukri, piloodi vms tervisetõend).

Jätkuvalt saab Kaitseliidu liikmeks astumisel nõutavast tervisekontrollist vabastada isiku, kel on kehtiv relvaluba või kes on läbinud tegevväelase, politseiametniku, vanglateenistuse ametniku või abipolitseiniku tervisekontrolli ja kellel on relvakandmise õigus.

Määruse jõustumisel kehtib uus kord ka neile, kes on juba esitanud avalduse Kaitseliidu liikmeks astumiseks.

Märksõnad
Tagasi üles