R, 9.12.2022

Eesti 200 pöördumine toob Rakvere punamonumendi teema linnavalitsuse töölauale

Aivar Ojaperv
, ajakirjanik
Eesti 200 pöördumine toob Rakvere punamonumendi teema linnavalitsuse töölauale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rakvere punamonument asub ehitatava riigigümnaasiumi vahetus läheduses ja linnas on tekkinud poleemika, kas nõukogude ideoloogat kandev monument oma asukoha tõttu ikka sobib sinna, kus see on.
Rakvere punamonument asub ehitatava riigigümnaasiumi vahetus läheduses ja linnas on tekkinud poleemika, kas nõukogude ideoloogat kandev monument oma asukoha tõttu ikka sobib sinna, kus see on. Foto: Marianne Loorents

Erakonna Eesti 200 ainus esindaja Rakvere linnavolikogus Rainer Miltop luges kolmapäevasel volikogu istungil ette pöördumise, milles antakse teada, et Eesti 200 on valmis võtma poliitilise vastutuse ja tegelema II maailmasõjas hukkunute mälestuseks Rakverre püstitatud monumendi teisaldamise ja selle juurde sängitatute ümbermatmisega.

Volikogu ülejäänud liikmed kuulasid pöördumise ära, kuid mingit otsest reaktsiooni ei järgnenud.

Volikogu esimees Mihkel Juhkami ütles, et protseduuriliselt ei peagi pöördumisele midagi vastama, kuid lisas samas, et volikogu esimehena annab ta linnavalitsusele ülesande teemaga siiski tegeleda. "Pöördumises on palju asju, mida peab täpsustama," selgitas ta. "Pöördumises näiteks ei mainitud, et tegemist on muu hulgas muinsuskaitsealaga. Tuleb selgeks teha, millised tegevused kaasneks, kui on soov tõepoolest monument teisaldada ja surnud ümber matta."

Juhkami oletas, et kogu tegevus võib osutuda üsna kulukaks. "Samba pikali lükkamine on odav, aga me ei saa lihtsalt nii talitada. Näiteks: kas ümbermatmisel tuleks võtta surnutelt DNA-proovid ja nende isikud tuvastada? See ei ole nii mustvalge teema, kui esialgu võib paista. Aga linnavalitsus hakkab sellistele küsimustele vastuseid otsima ja siis saab volikogu teha ka otsuseid."

Riigikogu ja Rakvere linnavolikogu liige Anti Poolamets (EKRE) on Virumaa Teatajale varasemalt öelnud, et häiriv pole mitte monument ise, vaid häirivad sellele kantud propagandistlikud kirjad. Ta avaldas soovi, et Eesti võiks talitada nagu Saksamaa, kus monumentidele kantud tekstid on asendatud neutraalsete kirjadega.

Rakvere linnapea Triin Varek lausus, et selline ettepanek on igati asjalik ja kaalumist väärt. "Üks võimalus probleemi lahendamises on veel haljastus," lisas ta. "Koos riigigümnaasiumi juhtkonnaga on meil see teema laual. Kõrghaljastusega on monument võimalik nii ära varjata, et see poleks ehitatava kooli ukse eest näha ja vastupidi."

Märksõnad
Tagasi üles