Homme algab kaitseväe õppus Siil

Veiki Ojaperv
, Tegevtoimetaja
Copy
Leedu kaitseväelased õppusel Siil.
Leedu kaitseväelased õppusel Siil. Foto: Arved Breidaks

Esmaspäeval algab kaitseväe õppus "Siil 2022", millel osaleb ligi 15 000 kaitseväelast ning liitlas- ja partnerriikide sõjaväelast.

"Siil 2022" peamine eesmärk on kaitseväe lahinguvalmiduse ja ohustsenaariumile reageerimise võime kontrollimine rahvusvahelises raamistikus. Õppuse peamised kontrollitavad üksused on 2. jalaväebrigaad ja küberväejuhatuse strateegilise kommunikatsiooni keskus.

Selleaastane õppus toimub 16. maist kuni 3. juunini ning see hõlmab peaaegu kogu Eestit. Peamised üksuste manöövertegevused leiavad aset Lõuna-Eestis, lahinglaskmised kaitseväe keskpolügoonil ja Saaremaal.

Siiliga samal ajal toimub Eestis ja selle vahetus läheduses mitu teist õppust. Läti korraldab õppuse Namejs, mille raames muu hulgas harjutatakse piiriülest koostööd ja juhtimisprotseduure Eesti kaitseväega. USA relvajõudude õppuse Defender Europe raames tegutsevad Saaremaal koostöös kaitseliitlastega merejalaväelased ning toimuvad lahinglaskmised merele. NATO Põhjadiviisi staap korraldab õppuse Knight Legion.

Siilist võtavad osa maaväe-, õhuväe- ja mereväeüksused ning Kaitseliit, samuti küberväejuhatus, toetuse väejuhatus ja erioperatsioonide väejuhatus. Lisaks osalevad õppusel Eestis paiknevad NATO lahingugrupi ja õppuste ajaks siia saabuvad liitlasüksused.

Siilil osaleb ligi 7100 reservväelast, 2500 ajateenijat, 2000 tegevteenistujat ning 4200 liitlassõdurit kokku kümnest riigist. Õppusel kasutatakse sadu ühikuid tehnikat, sealhulgas soomukeid, jalaväe lahingumasinaid, tanke, laevu, koptereid ja lennukeid.

Õppuse kolme nädala vältel on Eesti teedel liikumas tavapärasest rohkem lahingutehnikat ja sõidukite kolonne. Kaitsevägi palub liiklejatel järgida ajutisi liikluskorraldusvahendeid ja reguleerijate märguandeid ning loodab mõistvale suhtumisele.

Tagasi üles