R, 9.12.2022

Möödus 15 aastat kohutavast õnnetusest Rakveres

Toomas Herm
, ajakirjanik
Möödus 15 aastat kohutavast õnnetusest Rakveres
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Leekides meenutused.
Leekides meenutused. Foto: 2 X Tairo Lutter, 2 X Erakogu, 2 X Shutterstock, Montaaž

18. mail 2007. aastal kell 23.04 sai häirekeskus äreva telefonikõne – Rakveres Kastani puiesteel põleb Tivoli Tuuri karussell. Päästekorraldaja saatis sündmuskohale kolm päästeautot Rakverest, korrapidamisbüroo operatiivkorrapidaja ja kuus kiirabiautot. Kiirabiautosid nappis, sest vigastada oli saanud 41 inimest.

Rakvere haigla traumapunkti toimetati 24 põletushaavu saanut, kellel eluohtlikke vigastusi ei olnud. Osale kannatanutest osutasid kiirabimeedikud esmaabi sündmuskohal.

Päästjate kohale jõudes põles osa atraktsioonist Enterprise lausleegiga. Tulekahju lokaliseeriti kümmekonna minutiga ning kustutati kella 00.16-ks. Tulekahjustusi said karusselli viis klaasplastist vagunit ja elektrisüsteem.

Järgmise päeva hommikul oli tivoli atraktsioonidest viimasena püsti seisva poolpõlenud karusselli ümber palju sebimist.

Politseiuurijad korjasid asitõendeid, tehnilise järelevalve inspektsiooni esindajad tegelesid oma tööga. Korrakaitsjad said kätte ka lõbustuspargi seadmete tehnilise kontrolli raamatud. Paraku olid need poolakeelsed.

Ida päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Jaak Kirsipuu:

Ida päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Jaak Kirsipuu oli sel õhtul operatiivkorrapidaja ja saabus esimesena sündmuskohale.
Ida päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Jaak Kirsipuu oli sel õhtul operatiivkorrapidaja ja saabus esimesena sündmuskohale. Foto: Vladislav Musakko

Ma olin sel päeval operatiivkorrapidaja ja jõudsin esimesena sündmuskohale. Eks see pilt oli kole. Seal oli palju rahvast, sisse pääseda oli keeruline, sest inimesed jooksid väravatest välja. Turvameeste kiituseks võib öelda, et nad lõid meile ikkagi koridori, et pääsesime põlevale karussellile ligi.

Karussell liikus suurel kiirusel ja tuli oli väga kõrge. Sai antud korraldus, et päästemeeskond hakkab tulekahjut kustutama ja inimesi päästma. Tellisin Tallinnast kaks reanimobiili, sest kannatanuid oli palju. Osa olid ka suurte põletushaavadega. Aega on nii palju möödas, aga kui ma ei eksi, siis kuus inimest viidi Tallinnasse.

Ega väga palju detaile meeles ei ole. Viisteist aastat on oma töö teinud. Ma mäletan seda meeletut rahvahulka. Sel ajal käidi tivolis praegusega võrreldes ikkagi kümneid kordi rohkem. Siis esinesid ju ansamblid ja sel hetkel oligi mingi ansambli esinemine. Mäletan seda, et seisin Kastani tänaval kiirabiauto kõrval ja pidasin lihtsalt erasõidukeid kinni. Meil oli häirekeskuse kaudu antud haiglale korraldus valmistuda suurte hulkade kannatanute vastuvõtuks. Eraautod viisid kannatanud kohe haiglasse, sest alguses oli vaid üks kiirabibrigaad ja see ei jõudnud juba füüsiliselt nii paljude kannatanutega tegeleda. Kannatanutele tõmmati põletusgeel peale ja otse eraautosse.

Mäletan seda, et seisin Kastani tänaval kiirabiauto kõrval ja pidasin lihtsalt erasõidukeid kinni.

Sündmuskohal ma nagu otseselt gondlites olevate inimeste karjumist ei mäleta. Eks see ümberringi olev melu võibolla summutas. Aga kohale jõudes me ei saanud karussellile äkkpidurit tõmmata, sest siis oleks kaks gondlit jäänud tule sisse. Päästjad hakkasid kustutama. Kohalik töötaja ja tavainimesed aitasid samal ajal päästjaid tõmmata kannatanuid liikuvast gondlist välja. Lõpus kui tuli oli maas, saime viimased kätte.

Ma ütlen ikka, et see oli üks väga õnneliku lõpuga õnnetus.

Paljud inimesed said küll kannatada ja tundsid valu, kuid see oleks võinud lõppeda tunduvalt hullemini. Me teame, et paar hingetõmmet vingugaasi võib inimese tappa.

Õnneks kellegi hingamisteed ei saanud nii palju põletada, et oleksid olnud traagilised tagajärjed.

Rakvere haigla juht, toonane Rakvere abilinnapea Ain Suurkaev:

Rakvere haigla juht Ain Suurkaev oli tollaste traagiliste sündmuste ajal Rakvere abilinnapea.
Rakvere haigla juht Ain Suurkaev oli tollaste traagiliste sündmuste ajal Rakvere abilinnapea. Foto: Meelis Meilbaum

Minu jaoks oli see esimene päris kriisi lahendamine ja mingis ulatuses ka juhtimine linna poolt.

Linnapea oli parajasti lähetuses. Mul endal olid külalised Soomest, kellega koos Rakvere ühes toitlustuskohas õhtut veetsime, kui sain telefonikõne. Olin mõnesaja meetri kaugusel õnnetuspaigast, kuhu jala üsna ruttu jõudsin. Vahetult kannatada saanud inimesed olid jõudnud haiglasse. Tulekahju oli kustutatud ja pimedus ning vaikus olid platsil. Õnnetud olid tivoli töötajad ja peremees ise. Ma arvan, et mõistsin ja mõistan tänagi tema esmaseid reaktsioone, kui omavahel arutasime, mis ja kuidas ja kuidas edasi. Temas oli palju ärevust ja hirmu. Kaastunnet ja ehmumist. Tundmatu homse päeva ootust. Närv oli ikka väga pingul. Ka päästeameti tollased kohapealsed juhid olid kaasas.

Kuidagi jõudsime kokkuleppele, et juriidilised otsused edasise suhtes Rakveres Kastani tänava parklas teeb linnavalitsus hommikul. Selleks kutsusin kokku erakorralise istungi, et vajalikud õiguslikud käigud teha. Kohale kutsusin ka Lauri Viikna (Tivoli Tuuri korraldaja Eestis – TH). Öösel ei olnud ta küll sama meelt, aga tema hommikused otsused olid tunduvalt targemad. Tahan loota, et ta kiidab ennast nende eest tänaseni. Toimunut olematuks ei muuda, aga paremaks minna saab alati. Koostöö ja tahe on need, mis aitavad.

Tegime kokkusaamise veel hilisõhtul haiglas doktor Sirje Kiiskülaga, tollase peaarstiga. Kindlasti oli veel inimesi, aga hetkel täpselt ei meenu. Hindasime vahetult vigastusi ja põletushaavu saanud inimeste hulka ning pidasime vajalikuks levitada teadmist, et võis olla ka neid, kes hingasid sisse mürgiseid põlemisaure, ja vajadus abi järele võib tekkida alles mõne aja pärast. Õnneks selliseid tivolikülastajaid palju ei olnud ja saime selles osas koos haiglaga kenasti hakkama.

Öösel sündisid ka esimesed pressiteated, sest oluline oli hoida ausat ja pädevat infot. Kutsusime järgmiseks päevaks kokku ka pressikonverentsi, et peale linnavalitsuse istungit teavet jagada. See oli vahest jälle üks tark otsus kogu selle sündmuse ahelas.

Mis muutus kogu valusa läbielamuse tulemusena? Tollane tehnilise järelevalve amet sai arutada ja muuta reegleid selliste mehhanismide kasutamise korraldamisel, tivolipidajad said juurde kindlust ja oskusi oma tehnika kontrollimiseks, päästeamet teadmisi ja arusaamisi evakuatsioonide ning liikumiste eelnevaks läbimõtlemiseks ja hilisemaks nõudmiseks.

Viikna ütles mulle tookord juba öösel, et aidake otsida üks ohutum plats linnas, kus selliseid tegevusi korraldada. Tal oli selles osas kindlasti õigus, et lõbustusäri ja selle ohutu korraldamine on kõigi poolte ühine ettevõtmine. Pole vaja hiljem vastutajaid ja karistatavaid otsida, vaid seda enne sündmust vältida.

Mina olin ja olen kogu sellele seltskonnale, kes sündmuse lahendamisega kokku puutusid, väga tänulik. Tänulik mõistmise ja lahenduste otsimise eest. Kahju, et meie igapäevaelu ohutu kulgemise lahendused vahel läbi kannatuste peavad tulema.

Loodan südamest, et tollased reaalsed kannatajad on tänaseks ka oma mälestuste ja emotsioonidega hakkama saanud ning see ei ole neile koormaks oma igapäevaelu korraldamisel.

Kriminaalpolitseinik Margus Kotter:

Kriminaalpolitseinik Margus Kotter pidi järgmise päeva hommikul pärast põlengut hakkama sündmuskohal tõendeid koguma.
Kriminaalpolitseinik Margus Kotter pidi järgmise päeva hommikul pärast põlengut hakkama sündmuskohal tõendeid koguma. Foto: Meelis Meilbaum

Olin valveuurija. Valve hakkas hommikul, eelmise päeva hilisõhtul oli põleng. Mina läksin sündmuskohale hommikul, kui oli valge. Korralik tulekahju. Algusest peale oli suur tõenäosus, et tegemist oli õnnetusjuhtumiga. Seal läks midagi katki ja midagi läks põlema. Et karussell töötas hüdraulikaga, oligi ainuke variant õli, mis selle süütas. See oli ka näha, et hüdraulika on katki läinud ja õli oli tilkunud elektrikapi peale. Algusest peale oli selge, et selles võis viga olla, kuid me ei lähtunud sellest enne, kui saime ekspertidelt kinnituse.

Tavaliselt hakkavad kohe esimesena kohale jõudnud koguma tõendeid. Küsitleti kohapeal olnuid, et kuskohas tuli kõige suurem oli. Teeme kindlaks tulekolde asukoha. Tavaliselt jõuab esimesena kohale päästeteenistus. Siis nemad teevad selle tulekolde asukoha selgeks. Siis tulevad juba uurijad, eksperdid, kriminalistid ja tegutsevad edasi. Küsimusi oli alguses palju. Kannatanuid oli palju. Ega alguses ei oskagi midagi öelda. Kõik on põlenud. Kogutakse inimeste ütlusi, tehakse sündmuskohavaatlust. Ja kui kogutud tõendite pakk on olemas, saab juba öelda, mis juhtus. Tõendite hindamisel teevad koostööd mitu ametkonda: päästeamet, kriminalistid, eksperdid, politseiuurijad.

Ei mäletagi, mis sellest asjast lõpuks sai. Seal kedagi süüdi mõistma ei hakatud, vaid kohtuasi seisnes hagiavaldustes.

Viru ringkonnaprokuratuuri prokurör Marge Voogma:

Marge Voogma.
Marge Voogma. Foto: Viru ringkonnaprokuratuur

Viisteist aastat tagasi Rakveres tivolis toimunud tulekahju mõjutas paljusid. Tivoli oli sel ajal üpris populaarne.

Ka mina olin samal päeval varem oma perega tivolis käinud, mistõttu mõjutas see tulekahju kahtlemata ka meid. Loomulikult ei ole see võrreldav sellega, mida pidid üle elama tulekahjus kannatanud.

Õnneks ei saanud keegi eluohtlikult viga, kuid niivõrd abitus olukorras tulekahjulõksu jäämisel võinuks tagajärjed olla palju raskemad. Uurimise käigus selgus, et tulekahju põhjustas seadme tehniline rike, mitte kellegi hooletus või pahatahtlik tegu, mistõttu politsei selle kriminaalmenetluse lõpetas.

Kohtus karussellipõlengus kannatanute huve esindanud vandeadvokaat Küllike Namm:

Vandeadvokaat Küllike Namm esindas kohtus õnnetuses kannatanuid.
Vandeadvokaat Küllike Namm esindas kohtus õnnetuses kannatanuid. Foto: Kaader videost

On meeles see, et olin linnavalitsuses. Siis ei olnud veel õiguslepingut sõlmitud. Linnapea Andres Jaadla ütles, et püha taevas, halasta – neid nõudeid tuleb nii palju, et kas neid ei oleks mõistlik üheskoos menetleda. Et Küllike, kas sa oled selleks nõus. Ma vastasin, et kui sinu poole pöördutakse, siis ikka olen nõus, see on meie töö. See on minu mälestus. Ma ei mäleta sellest põlema minekust mitte midagi, ma ei mäleta sellest olukorrast, mäletan, et olin ise valmis. See tsiviilmenetlus oli kinnine ja täiesti konfidentsiaalne tulenevalt isikuandmetest ja terviseandmetest – ma lihtsalt ei saa seda kommenteerida. Kannatanud said kindlasti kompensatsiooni, aga mis need tingimused olid, seda ma kindlasti rääkida ei saa.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa:

Ingrid Teinemaa.
Ingrid Teinemaa. Foto: Liis Treimann

TTJA-s on aastate jooksul inimesed vahetunud ja seetõttu ei saa me kahjuks vahetuid uurimise muljeid jagada. Küll aga saame kommenteerida tegevusi, mida see õnnetus endaga kaasa tõi. Peale õnnetust karmistati õigusaktides nõudeid. Atraktsioonidele kehtestati perioodiline tehnilise kontrolli nõue – hooajalistele lõbustuspargi seadmetele tuleb enne iga hooaja algust teha tehniline kontroll (audit), mis sisaldab ka seadmete katsetusi. Lisaks tuleb iga 10 aasta järel seadmete olulised osad, nagu kandekonstruktsioonid ning sõlmed, lahti võtta ning neid nende ohutuses veendumiseks katsetada. TTJA kontrollib iga hooaja alguses niinimetatud rändtivolites kasutatavate seadmete nõuetekohasust ja seda, et auditid oleksid tehtud, vastutavad isikud määratud. Pisteliselt kontrollime hooaja jooksul ka nende paigaldust: toestus, kinnitusvahendid, elektrikontroll ja nii edasi.

Prokuratuuri otsus

Prokuratuur lõpetas kuriteokoosseisu puudumise tõttu kriminaalmenetluse Tivoli Tuuri karusselli Enterprise põlengu uurimiseks. Prokurör Marge Voogma sõnul ei tuvastatud uurimise käigus, et tulekahju tekkimine Rakveres karussellil Enterprise oleks olnud seotud kellegi tahtliku või ettevaatamatu tegevusega. Uurimise käigus kontrolliti mitut versiooni põlengu põhjuste kohta ning toimunu välja selgitamiseks määrati nelja liiki ekspertiisid: põlevvedeliku-, tulekahju- ja jäljeekspertiis ning kannatanutel esinenud vigastuste raskusastme kindlaksmääramiseks kohtumeditsiinilised ekspertiisid. Ekspertiiside tulemuste põhjal oli põlengu põhjuseks kuuma laiali pihustunud õli süttimine kas sädemest, kuumast pinnast, lahtisest tulest või isesüttimise tagajärjel. Eksperdi arvamuse kohaselt oli tulekahju tekkimine seotud hüdraulikasüsteemi rikkega ning võis olla seotud ka elektrisüsteemi rikkega.

Kohtumeditsiinilised ekspertiisid näitasid, et kannatanutel, kes toimetati 18. mail peale tulekahjut haiglasse, ei tuvastatud raskeid tervisekahjustusi. Menetlust juhtinud ringkonnaprokuröri Marge Voogma sõnul oli juhtunu puhul tegemist kahetsusväärse õnnetusega, mille tagajärjel sai viga palju inimesi. Õnneks suudeti ära hoida veel raskem tagajärg.

Enterprise’i karussell pärast põlengut.
Enterprise’i karussell pärast põlengut. Foto: Tairo Lutter
Politsei piiras põlenud karusselli lintidega, et saaks koguda tõendeid.
Politsei piiras põlenud karusselli lintidega, et saaks koguda tõendeid. Foto: Mihkel Maripuu
Tossav karussell Enterprise.
Tossav karussell Enterprise. Foto: Erakogu
Tuletõrjujad kustutavad tivoli põlengut.
Tuletõrjujad kustutavad tivoli põlengut. Foto: Tairo Lutter
Tivoli Tuuri kurikuulsa karusselli Enterprise põlengus kannatanud inimesed näevad ainuvõimalikuna kahju tekitajalt rahalised nõuded kätte saada kohtu teel.
Tivoli Tuuri kurikuulsa karusselli Enterprise põlengus kannatanud inimesed näevad ainuvõimalikuna kahju tekitajalt rahalised nõuded kätte saada kohtu teel. Foto: Erakogu
Märksõnad
Tagasi üles