Jäneda üllatab lillede ja portselaniga

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Copy
Jäneda aia- ja lillepäevadel jagub uudistamist nii aednikule kui ka käsitööst ja portselanist huvitatule.
Jäneda aia- ja lillepäevadel jagub uudistamist nii aednikule kui ka käsitööst ja portselanist huvitatule. Foto: Enno Must

Pärast paariaastast pausi on Jäneda külaliste ootel – sel nädalavahetusel toimuvad taas aia- ja lillepäevad.

Jänedal saavad aiandus- ja haljastushuvilised soetada oma koduaeda huvitavaid taimi, mis on toodud nii Eestist kui ka Lätist ja Leedust. Tavakohaselt pakutakse talutoitu ja käsitööd. Lastele on avatud mänguala, välilaval saab näha kultuuriprogrammi. Kohal on kolm meditsiinibussi: naiste tervise, mammograafia- ja hepatiidibuss.

"Usume, et laadalised, olgu siis kas kauplejad või ostjad, ootavad Jänedale sõitu pikisilmi. Ilmataat on meid alati soosinud, osa kauplejaid on ammused tuttavad," ütles ürituse peakorraldaja Enno Must. Ta lisas, et kuigi puukoolid ning aiandid pakuvad usinalt oma toodangut ka interneti kaudu, toimib siiski laadafenomen. "See tähendab ikka palju, kui kõik soovitu on võimalik osta ühest kohast ning samal päeval," märkis Must.

Välilaval esitatakse laule ja tantse, üles astub Erich Krieger ning õhtusel simmanil tantsitab rahvast Mait Maltis.

Pühapäeva hommikul kell 7 oodatakse linnulauluhuvilisi paaritunnisele retkele mõisa parki ja selle lähedusse koos harrastusornitoloog Peep Veedlaga, kes on mitme ornitoloogiast kõneleva raamatu autor ja oskab lindudest mõndagi pajatada.

Jäneda lossis viib MTÜ Jäneda Muuseum juhatuse liige Georgi Särekanno huvilised igal täistunnil kella 11–17 lossiekskursioonile. Mõisa saalis saab vaadata ukraina kunstnike näitust. Papa Krimmi heategevuslik koogikohvik seab end sisse lossi verandal.

Koos aia- ja lillepäevadega algab Musta Täku talli ülakorrusel asuva käsitöökeskuse uus hooaeg. Pakutakse ehedat kodumaist käsitööd: kudumeid, sepiseid, keraamikat, vaipu, aga ka käsitöölõngu.

Käsitöökeskuses on eksponeeritud Jäneda Mõis OÜ omaniku Elo Kallase portselanist serviiside kogu. "Koroona tegi meele mustaks ja midagi oli vaja selle tasakaalustamiseks leida ilusat. Huvi portselanist nõude vastu oli mul juba varem, aga tõsiseks kogumiseks läks lahti paar aastat tagasi. Nüüdseks peaks portselanist esemeid läbi aegade olema tuhatkond," pajatas Elo Kallas oma huvist.

Juulis etendub Pullitalliteatris taas Kristiina Jalasto lavalugu "Naine Salamandri tähtkujust", mis heidab pilgu eelmise sajandi Euroopa ajaloo ühe salapärasema naise Maria Ignatjeva Zakrevskaja-Benckendorff-Budbergi, Jäneda mõisaproua ehk lihtsalt Mura ellu. (VT)

Tagasi üles