R, 9.12.2022

Rakveres katsetatakse MIRKO-t

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Rakveres katsetatakse MIRKO-t
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaili Õunapuu-Seidelberg arvab, et MIRKO kaudu hakkab liikuma pigem õppe- kui ilukirjandus.
Kaili Õunapuu-Seidelberg arvab, et MIRKO kaudu hakkab liikuma pigem õppe- kui ilukirjandus. Foto: Ain Liiva

Lääne-Virumaa keskraamatukogus proovitakse uudset laenutusplatvormi Minu Raamatukogu – MIRKO –, mis võimaldab laenata raamatut raamatukogudest üle Eesti ja korraldab transpordi lugejani.

Suve lõpus avatav üleeestiline raamatukogude laenutusplatvorm MIRKO on justkui raamatukogude suur ühine riiul. Minu Raamatukogu võimaldab lugejal laenata raamatut igast platvormiga liitunud raamatukogust.

Maikuus alustasid 12 raamatukogu platvormi katsetamist. Proovitakse, kuidas tehnoloogiline lahendus võimaldab lugeja tellimust vastu võtta ja seda komplekteerida eri raamatukogude väljaannete põhjal, samuti kontrollitakse logistikaahelat kogudest lugejani ja tagasi.

Lääne-Virumaa keskraamatukogu direktor Kaili Õunapuu-Seidelberg rääkis, et testimine, kus teenus proovitakse algusest lõpuni läbi, on algusjärgus: väljaõpe on tehtud ja ollakse esimese tellimuse ootel. “Juba selgusid esimesed vead ja programmeerijad tegelevad nendega, aga on teada, et neli tellimust on tulemas.”

Direktor selgitas, et kui ilmub kliendi tellimus, otsitakse raamat riiulist, pakitakse ja antakse üle kullerile, kes viib selle vastavalt tellija soovile talle koju või pakiautomaati. Hiljem saadab inimene selle tagasi.

“Proovime kõik läbi ja kindlasti vajab tarkvara veel mingeid täiendusi, aga suve lõpuks peab olema kõik päris valmis. Oleme väga elevil, sest see on täiesti uus lahendus raamatukogudevahelisele laenutusele,” sõnas Õunapuu-Seidelberg.

Ta rääkis, et senine raamatukogudevaheline laenutus ehk RVL toimib nii, et peab raamatukokku minema või meili teel paluma, et vajalik raamat tellitaks. “See teeb teenuse ajamahukaks. Uus teenus tuleb tasuline, aga lahendab ajaprobleemi,” märkis ta.

MIRKO kaudu tellimisel ei pea inimene kataloogist otsima, kus raamatukogus on vajalik raamat olemas. “Inimene teeb ennast platvormi kasutajaks, leiab sobiva raamatu, maksab kohe saatmise ja tagastamise. Siis hakkab raamatukogu töö – teos otsitakse välja, pakitakse ja saadetakse. Pakis sees on ka tagastamiskleeps, millega raamatud tagasi saata,” kirjeldas ta MIRKO tegutsemisahelat.

Oleme väga elevil, sest see on täiesti uus lahendus raamatukogudevahelisele laenutusele.

Kaili Õunapuu-Seidelberg

Lääne-Virumaa keskraamatukogu direktor

Kaili Õunapuu-Seidelberg kinnitas, et keegi ei pea muretsema, et uudiskirjandus siinsest raamatukogust ära tellitakse. “See on ikkagi tasuline teenus, nii et kogud tühjaks ei saa, aga on hea alternatiiv õppekirjanduse, kohustusliku kirjanduse ja huvilugemise laenutamise praegustele võimalustele.”

Direktori sõnul saavad riiulites olevad teosed tänu MIRKO-le rohkem tuulutamist, sest teatmekirjandus ja õpikuid, mis on väga vajalikud, aga ei saa nii suurt kasutust, leiavad nüüd tee Eesti teiste paikkondade inimesteni. “Võibolla raamat seisab Rakveres parajasti kasutuseta, aga keegi Raplas või Võrus just seda vajab. Siis ta saabki selle meie käest,” ütles Õunapuu-Seidelberg. “See toetab ka taaskasutuse ideed, et kõike ei pea raamatukogud ise ostma,” lisas ta.

“Väga põnev on seda protsessi algusest peale läbi teha,” lausus Õunapuu-Seidelberg. “Tore on ka see, et sa ei toimeta kusagil arvutiprogrammis, vaid päriselt otsid raamatu ja pakendad, ootad kullerit. Kui testimine läheb hästi, siis saame julgustada teisi raamatukogusid liituma.”

MIRKO kõrval jääb endiselt toimima RVL. “See on tasuta, aga aeganõudev. Kui inimesel on kiiresti raamatut vaja ja ta saab selle ülehomme kätte, siis kuus eurot pole mugava teenuse eest palju. Raamatu ostmine on neli-viis korda kallim ja seda ei pruugi olla saadaval,” rääkis Kaili Õunapuu-Seidelberg. Ta lisas, et kuna platvormi üks partneritest on rahvusraamatukogu, teeb see raamatuvaliku väga avaraks ja esinduslikuks.

Eesti rahvusraamatukogu peadirektori Janne Andresoo sõnul on platvorm avatud liitumiseks kõigile Eesti raamatukogudele ja tänavu püütakse jõuda ühe miljoni laenutusvalmis teoseni.

“Teenuse plaanime liitunud raamatukogudega koos käivitada teisel poolaastal ja tähistada selliselt ka kestvat raamatukogude aastat,” ütles Andresoo.

Laenutusplatvormi on sisse ehitatud võimalus koondada ka mitut teist raamatukogude teenust. Näiteks alustati maikuus üleriigilise laenutusplatvormi arendamist e-väljaannete tarvis.

Uus raamatute laenutusplatvorm MIRKO saab teoks tänu innovatsiooniprojektile “Raamatud liikuma” ning selle loomist rahastatakse ettevõtluse arendamise sihtasutuse innovatsiooni edendavate hangete programmist.

Märksõnad
Tagasi üles