N, 2.02.2023

Euroopa spordilinn Rakvere võib jääda meistriliiga võistkonnata

Tauno Tihti
, spordiajakirjanik
Euroopa spordilinn Rakvere võib jääda meistriliiga võistkonnata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tarva korvpallimeeskonna juht Arnu Lippasaar on uue hooaja suhtes mõtlik.
Tarva korvpallimeeskonna juht Arnu Lippasaar on uue hooaja suhtes mõtlik. Foto: Meelis Meilbaum

Korvpalliklubi Tarvas soovib endiselt meistriliigas jätkata, võlgu ei ole, suhted on korras. Rahaline ja mitterahaline toetus tekitab kohati segadust.

Rakvere Tarva korvpallimeeskonna eestvedaja Arnu Lippasaar on klubiga teelahkmel.

Meeskonnal pole praegu ei mängijaid, raha ega peasponsorit. Lippasaar ei taha teist korda sama reha otsa astuda, kuhu komistas eelmisel korral Tarva meeskonda omanud juriidiline keha. “Ma ei taha lõpetada võlgadega, ehku peale ja õhku kirjutatud lubadustega me järgmist hooaega ei alusta, selle tõttu ei olnud ka võimalik möödunud hooajal kvaliteeti tõsta mängijate näol,” rääkis ta.

Balkani päritolu võõrmängijatega kompromissile ei jõutud ja nii mängitigi hooaeg oma jõududega lõpuni just nii, nagu mängiti.

Lippasaare sõnul tahetakse alati kõikjal süüdlasi otsida ja eelmise aasta tulemustes olid kõik omajagu süüdi. “On mängijad, kes olid sellise tasemega, et ei oska, on peatreener võibolla selline, kes ei osanud just neid mängijaid mängima panna, ja kindlasti olen süüdi ka mina, kes seda asja eest veab ja ei ole suutnud eelarvet suurendada, kvaliteeti parandada ega muudatusi teha. Selles loos ei ole sellist ühte süüdlast,” rääkis ta.

​Meeskonna senine peatoetaja Rakvere lihakombinaat ütles pärast juhtkonnavahetust Tarvale kindla ei – lõppenud hooajal vastavalt varasemale lepingule meeskonda veel toetati, kuid uuel seda tegema ei hakata.

“Peasponsori puudumisel on ka väiksemad toetajad äraootaval seisukohal,” lausus Lippasaar. “Ma olen endale seadnud eesmärgi teema jaanipäevaks lukku saada. Kui selleks ajaks asjad kindlad pole, ei näe ma motivatsiooni meistriliiga nimel enam edasi rabeleda. Toode on ju olemas, viis aastat on tööd tehtud ja ilmselt ei ole eriti neid, kes ütleks, et on tehtud halba tööd. Valmis on klubi, kellel ei ole võlgu ja kelle suhted on kõigiga korras.”

​Lippasaare sõnul ei võimalda korvpalliliidu reeglid võtta ka nii-öelda vaheaastat, mängida Tarvaga näiteks esiliigas, kus kulude poolest oleks palju odavam osaleda kui meistriliigas. “Kui me meistriliiga kohast loobume, siis peame alustama uuesti rahvaliigast, aga ma ei näe sellisel asjal mõtet,” lausus ta. Tema sõnul on see teekond juba kord läbi tehtud ja uuesti sama rada tammuda ei ole mõtet. Loodetavasti on korvpalliliit valmis vajadusel erandit tegema ja Tarvas saaks siiski esiliiga koha.

Kui linn meid jõulisemalt toetaks, annaks see sõnumi ka sponsoritele, et linnale on profivõistkond oluline. Tänase päeva seis on selline, et me ei suuda kõrgliigasse minna, aga me teeme selle nimel jätkuvalt tööd.

Arnu Lippasaar, Tarva korvpallimeeskonna eestvedaja olukorrast järgmiseks hooajaks valmistumisel

Suuremat abi ja tuge pole Tarvas saanud ka Rakvere linnalt. Omavalitsus on nimetanud küll kolm esindusvõistkonda, keda eelarvest toetatakse, ja üks neist on MTÜ Viru Bull kui korvpalli-Tarva omanik. MTÜ saaks linnalt tänavu 11 000 eurot, kuid Lippasaare sõnul see pisku meeskonda ei aita ja näiteks mullu toetas Vinni vald meeskonda nii rahaliselt kui ka mitterahaliselt suurema summaga kui Rakvere linn.

“Korvpalli-Tarvas on ainuke Rakvere meeskond Eesti kõrgemates liigades kõikide sportmängude peale kokku,” tõdes Lippasaar. “Kui linn meid jõulisemalt toetaks, annaks see sõnumi ka sponsoritele, et linnale on profivõistkond oluline. Tänase päeva seis on selline, et me ei suuda kõrgliigasse minna, aga me teeme selle nimel jätkuvalt tööd. Koos mitterahalise osaga on linn toetanud klubi kolme viimase aasta jooksul kokku 95 000 euro ulatusest, millest ligemale 10 protsenti on läinud noorte toetusteks,” rääkis ta.

Klubijuhi sõnul on ta pöördunud enam kui paarikümne potentsiaalse toetaja poole, eitav vastus on tulnud kahelt, ülejäänud ei ole oma otsusest hetkeseisuga teada andnud.

“Isiklikult arvan seda, et kui Rakverest kaob ära kõrgliigavõistkond, siis see on väga halb. See tähendab meie puhul seda, et viis aastat tehtud tööd on raisatud aeg ja ressurss,” ütles Lippasaar kokkuvõtteks.

Rakvere linnavolikogu esimehel Mihkel Juhkamil on asjast oma arusaam. “Seda praktikat tehakse erinevalt, osas klubides võetakse tasuta saadud trenniaeg ja liidetakse toetusele juurde. Enamik klubisid Eestis töötavad printsiibi järgi, et kui linn annab raha, maksab klubi selle trenniaegade eest tagasi. Ma tõesti ei saa aru, kas me peaksime selleks, et kõik saaksid toetuse suurusest ühtemoodi aru, minema üle süsteemile, et kõigepealt maksab linn raha klubile ja siis klubi maksab selle jälle tagasi. Minu arvates selline ühest taskust teise tõstmine ei ole normaalne. Rakvere linn annab konkreetselt Tarva meeskonnale igapäevaselt kasutada Rahu tänava võimlat ja vajadusel ürituste ja võistluste jaoks Rakvere spordikeskuse suurt saali. Meie toetus

on kindlasti kordi suurem kui see 11 000, mis tuleb otseselt rahana,” rääkis linnavolikogu esimees.

Juhkami sõnul on oluline küsimus saalide kasutamise puhul, kes saab endale piletitulu. “Rakvere linn on selle alati lubanud klubile, aga näiteks Kalevil, mängides Saku hallis, läheb see Sakule. 1000 inimest saalis mängu kohta teeb aastas päris suure summa,” lisas ta.

Märksõnad
Tagasi üles