N, 2.02.2023

Legendaarne režissöör saab Kadrinas nimelise pingi

Andres Tohver
, ajakirjanik
Legendaarne režissöör saab Kadrinas nimelise pingi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Arvo Kruusement. Kuvatõmmis ERR-i 2020. aasta portreesaatest.
Arvo Kruusement. Kuvatõmmis ERR-i 2020. aasta portreesaatest. Foto: Erakogu

15. juunil avatakse Kadrina alevikus filmi "Kevade" lavastajale Arvo Kruusemendile pühendatud nimeline pink. 94-aastane härrasmees on lubanud pingi avamisel kohal olla.

Undlas sündinud ja lapsepõlves Huljal elanud Kruusement ütles ise selle kohta, et Kadrina vallas leidub ohtralt neid, kes vääriksid sellist austusavaldus rohkem. "Aga eks ta ikka meelt mööda on, kui sind meeles peetakse, ja üllatus oli uudise üle suur," lausus Kruusement.

Idee algatajaks on Huljal tegutseva Aru Põllumajanduse tegevjuht ja kaashuljakas Andres Lindam, kes poisikesena nägi tihtilugu, kuidas mainekas lavastaja reedeõhtuti bussi pealt maha astus ja koju kõndis. "Uhke tunne oli, kuulus mees – Arvo Kruusement  – kõnnib meie radu," meenutas Lindam. Tundes suurt huvi vanade juttude vastu, võttis Lindam Kruusemendiga ülemöödunud aasta ühendust ja kutsus ta Huljale ajalootundi pidama. "Kui temaga kohtusin, siis tekkis mõte, et miks ei võiks talle midagi tänutäheks teha. Tänada võid ju korduvalt, aga käegakatsutav on see-eest jääv," rääkis Lindam.

Ideed jagati Kadrina kultuurikoja direktori Ahto-Lembit Lehtmetsaga, kes kuuldes, et võimalus on luua ka midagi rohkemat kui pelgalt kruvida metallplaat peale, võttis Lindami sõnul tuld. Kultuurikoja direktor lasi fantaasia lendu, kogudes ainest filmimaailmast, pidades nõu kujundajast elukaaslase Kerstin Raidmaga ja kunstnik Teet Suurega. Projekti kaasati ka Eesti Draamateatri vanemtisler ja filmifanaatik Toivo Sakk, kellega käidi Järva-Jaani kinomuuseumist toomas näidisteks vajalikke juppe, mis Kihleveres tegutsev ja Brek Metallitööde tegevjuhi ametit pidav Rein Kaubi kokku keevitas.

Tekkida võib küll küsimus, miks Kruusemendi pink Kadrina alevikku paigaldatakse. Lindami sõnul tehti see otsus pärast pikka arutelu ja otsustati, et kihelkonnakeskuses saab taies suuremat tähelepanu.

Pink avatakse 15. juunil kell 14 Kadrinas Viru tänava uue kõnnitee ääres ehk raamatukogu vahetus läheduses. 

Kruusemendi filmograafiasse kuuluvad muu hulgas filmid "Don Juan Tallinnas" ja "Naine kütab sauna". Õhtul näitabki Järva-Jaani kinomuuseum Kadrina Saunaklubis Arvo Kruusemendi filmi "Naine kütab sauna" filmilintidelt nagu aastate eest.

Märksõnad
Tagasi üles