R, 9.12.2022

Galerii ⟩ Kaspar Eevald käis Alaska kõrgeimal mäel

Andres Tohver
, ajakirjanik
Kaspar Eevald käis Alaska kõrgeimal mäel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaspar Eevald 6168-meetrise Denali tipus.
Kaspar Eevald 6168-meetrise Denali tipus. Foto: Erakogu

32-aastane Rakvere elanik Kaspar Eevald hakkas alpinismiga tegelema alles kahe aasta eest. Ometi on tema kontol juba Euroopa tippudest Mont Blanc ja Matterhorn, nüüd siis ka Põhja-Ameerika kõrgeim mägi Denali.

"Mis mind kõnetas, oli tema kliima ja see, et Denali on tuntud oma väga-väga raske logistika ja külmade tingimuste pärast. Ma tahtsin sellist äärmust kogeda. Siis saigi see mägi valitud," rääkis Kaspar Eevald.

20. mail startisid Eestist Ameerika suunas kaheksa mägironijat: Tannar Esna, Katrin Merisalu, Kerttu Olveti, Argo Mere, Einar Kivisalu, Fred Viidul, Johan Kütt ja Kaspar Eevald.

Kaks päeva hiljem jõuti väikelennukiga liustikule. Seal, baaslaagris, sorditi esialgu varustust, kaevati maasse nii vedelkütust priimustele kui ka toitu, et seda ekspeditsiooni lõpus vajadusel varudena kasutada. Pärast korralikku einet oodati, et päike loojuks. Õhtul kella kaheksa paiku alustati mäkketõusuga järgmise laagri suunas.

"Peale päikeseloojangut on mugavam ja turvalisem. Kõik jää- ja lumesillad, mis liustikul on, kipuvad miinuskraadidega tugevamad olema ja kannavad paremini. Päeval päikese ja pehme lumega on suurem oht kuskilt läbi jääsilla vajuda ja lõhesse kukkuda," rääkis Eevald mägironijate tegutsemise loogikast.

Eestlaste kaheksaliikmeline tiim jagunes kaheks köiskonnaks. Rakvere mees oli ühes köiskonnas Küti, Mere ja Kivisaluga. See tähendas, et nimetatud nelik oli mäkketõusul ühe 40-meetrise köie küljes.

"Liustikul, kus on oht sisse kukkuda, seotakse end köisseongusse, sõlmides köie vastava sõlme abil ronimisvöö külge. Üksteisest hoitakse kümnemeetrist vahet, et oleks turvalisem. Samamoodi teatud kohtades ronimisel, kus on järsk ja kus on vaja vahejulgestusi teha, ollakse omavahel köies," selgitas Eevald.

Denali baaslaager asub merepinnast 2200 meetri kõrgusel. Mäel on laagreid neli, kuid ööbida võib ka väljaspool laagrit põhimõtteliselt igas kohas, kus on telkide püstipanekuks piisavalt sile pind.

Liustikul, kus on oht sisse kukkuda, seotakse end köisseongusse, sõlmides köie vastava sõlme abil ronimisvöö külge. Üksteisest hoitakse kümnemeetrist vahet, et oleks turvalisem.

Kaspar Eevald

alpinist

Denali tippu jõuti 2. juuni õhtul kell 20.20 kohaliku aja järgi. "Kuna viimast etappi oli üheksa tundi tuldud, pilk maas, samm-sammu järel, tõstsime pilgud üles horisondile ja vaatasime, kus me oleme ja mis me oleme. Siis tegime Eesti lippudega pilti ja Fred Viidul võttis ukulelega viisi üles, mängis paar laulu," ütles Eevald.

Üks lauludest, mis eestlaste esituses Denali tipus kõlas, oli "Veenus". Tõnis Mägi lauluna tuntud "Veenus" algab sõnadega: "Mäekõrgune on õnne tipp, ta juurde ei vii sirgeid teid. Veel kõrgemal on säramas täht ja Veenus nimeks tal."

Kui baaslaagris oli päeva ajal kõigest paar miinuskraadi, siis Denali tipus paukus 25-kraadine pakane. Rakvere mehe sõnul mindi tegelikult kogema veelgi madalamaid miinuskraade, aga sellel hooajal on piirkonnas olnud tavapärasest soojemad ilmad.

Mees jõudis tagasi koju 9. juuni õhtul. "Üritan end vaikselt-vaikselt tavaelu peale viia jälle," lausus Eevald.

Tüli nime pärast

6168-meetrine Denali on Põhja-Ameerika kõrgeim tipp, mis paikneb Ameerika ühendriikide Alaska osariigis samanimelises rahvuspargis. Nime pärast on vägikaigast veetud. Esialgu vabariiklasest presidendi auks McKinley nime kandnud mäe nimetas demokraadist president Barack Obama 2014. aastal ümber Denaliks, mis indiaani kojukoni keeles tähendab lihtsalt kõrge.

Märksõnad
Tagasi üles