Kolmapäevasel linnavolikogu istungil käis põhiline jutt selle ümber, et sammas asub vanalinna kaitsevööndis ja monumendi all on ühishaud, mistõttu laieneb sellele sõjahaudade kaitse seadus. "Monument on mälestise juurde kuuluv element," selgitas linnapea Triin Varek.
Nõukogude Liit tavatses matmiskohti kasutada propagandana ning sageli on ühishauad ja monumendid omavahel seotud ja asuvad linnade-asulate käidavates kohtades. Sellises paigas asuvasse ühishauda sängitatud põrmud on võimalik ümber matta, seda lubab ka seadus, kuid protseduur on aeganõudev ja kallis.
Säilmetele uue koha leidmine on väike osa probleemist, suurem on nende identifitseerimine. Seda tehakse DNA-analüüside abil, kuid see pole odav.
Aga on ka vahepealne variant: punamonument ise teisaldada, panna selle asemele mälestustahvel nimedega ja tegeleda siis pikema aja vältel ümbermatmise teemaga. Millegipärast selline võimalus linnavolikogu istungil arupärimise käigus kuuldavalt jutuks ei tulnud.
Volikogu esimees Mihkel Juhkami (Isamaa) mainis, et Eestis on riik jätnud monumentide teema omavalitsuste otsustada, kuid Lätis on asjad teisiti. "Seal võttis seim otsuse vastu ja paar päeva tagasi monumentide teisaldamine juba algas. Ühtsete reeglite ja arusaamade põhjal," mainis ta.
Eino Vaher (EKRE) palus volinikel Rakvere punamonumendi asjus avalikult välja öelda oma isiklik seisukoht. "Kas me ikka räägime ühte keelt, võibolla mõtleme eri asju?" küsis ta.
Kuid keegi ei rutanud avaldust tegema. Otse suunatud küsimusele vastas lõpuks Mihkel Juhkami: "Ma ei ole kindel, et monumendi kohene likvideerimine on ainuõige. Paljud inimesed on seisukohal, et koos monumendiga peaks tegelema ühishaua ja ümbermatmisega. See on ka minu arvamus. Aga kogu protsessile võib kuluda kuni seitse aastat."