R, 9.12.2022

Oleg Gross: jaaninädalal langesid kõik käiberekordid

Aivar Ojaperv
, ajakirjanik
Oleg Gross: jaaninädalal langesid kõik käiberekordid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Haljala Grossi Toidukaupade poe käive tõuseb suvel ilusate ilmadega tunduvalt.
Haljala Grossi Toidukaupade poe käive tõuseb suvel ilusate ilmadega tunduvalt. Foto: Ain Liiva

Omanimelise toidupoeketi omanik Oleg Gross ütles naljaga pooleks, et isikliku ilmaennustaja palkamine polekski nii paha mõte, kui too oskaks varakevadel täpselt ette öelda terve suve ilma. Paraku aga nii tarku ilmateadlasi pole ja nii peavad kaupmehed nuputama, et sellisel perioodil, nagu oli tänavune jaaninädal, poodides kaupa jätkuks.

Gross tõi näite: kevadel ostis Grossi Toidukaupade omanik OG Elektra korraga 100 rekatäit Värska mineraalvett. Aga kui tuleb kehv suvi, siis kes seda vett ikka joob? Raha kinni, laopind hõivatud. Ja vastupidi: kui ei osta varuks ning päike lõõskab maist septembrini, siis pole keset suve seda kosutavat jooki enam kusagilt võtta, sest tootja laod on tühjad ja tootmisvõimsus ei jõua ilmale järele.

"Mõnede kaupade müük kasvas jaaninädalal kümme korda," mainis Oleg Gross. "Õlu, šašlõkk, jäätis, hapukoor, tomatid, kurgid," loetles ta. "Üldiselt saime poodide varustamisega hakkama, kuigi meie enda toodetud šašlõkk sai küll otsa ja selle eest raputan endale tuhka pähe. Kaupa ladudes on, ja kui kuskil olid letid tühjavõitu, siis oli küsimus poodidest esitatud tellimustes, ei olnud õigesti planeeritud."

Jaaninädalal oli vabu päevi palju ning imeilus ilm meelitas inimesed loodusesse. Loomulikult seal ka söödi ja joodi, nii et vähe polnud. "Kõigi varasemate jaanipäevade käiberekordid kukkusid," kinnitas Oleg Gross. "Osteti varasemast rohkem, aga oma osa kõrgesse käibesse andis ka toidukaupade hinnatõus."

Ühe päeva käiberekord – see kuupäev on üks ja sama ilmselt kõikides kauplusekettides – jäi siiski püsima. "Koroonakriisi algus. Reede, 13. märts 2020. Sel päeval jäid tõesti paljud letid tühjaks," meenutas Gross.

Grossi Toidukaupade üks suurima käibega poode on suvel pisut üllatuslikult Haljala kauplus. "See kauplus ei asu mere ääres, aga käive sõltub väga palju rannailmast," rääkis OG Elektra omanik. "Rannad on paksult inimesi täis, ja kuna Haljala kauplus asub Võsu tee ääres hästi ligipääsetavas kohas, siis on seal ka rahvast palju."

Teisipäeva lõuna ajal töötasid kaupluse kaks kassat täie hooga. Seda hoolimata asjaolust, et ilm oli äikeseline ja randa minejaid ehk vähem kui tavaliselt. "Ma protsenti ei oska nüüd kohe öelda, aga suvel käib meil ikka väga palju võõrast rahvast," sõnas kaupluse juhataja Helen Allese. "Eks kogenud kaupmees tunneb ära, kes on oma aleviku inimene ja kes läbisõitja. Vaatan praegu seda rahvast – need kaks noormeest seal on võõrad, ülejäänud paistavad omad olevat," lisas ta muiates.

Enne jaanipäeva sai OG Elektra oma Haljala kaupluse parajasti õigeks ajaks üle vuntsitud. "Oligi plaan selleks ajaks väike laiendus käiku lasta. Nii-öelda sisemiste reservide arvelt tuli müügipinda juurde, uuendasime inventari ja välisfassaadi," lausus Oleg Gross. "Peagi avab uksed ka rentnikuks tulev apteek. Nad pole veel sisse kolida jõudnud."

Kaupluse juhataja Helen Allese rääkis, et ümberehituse ajal oli kauplus avatud. "Eks ebamugav oli, aga nüüd on ruumi kõvasti rohkem. Näiteks jookide osakond on palju avaram."

Mis sealt kõige rohkem suvel kaubaks lähevad? "Ikka lahjad alkohoolsed joogid. Aga väga palju ostetakse ka alkoholivaba õlut ja siidrit," sõnas Haljala kaupluse juhataja.

Märksõnad
Tagasi üles