R, 9.12.2022

Eesti ja Ukraina noored ehitasid laagris päris raketi

Tairi Alanurme
, suvereporter
Eesti ja Ukraina noored ehitasid laagris päris raketi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Laagrilised Gregor (vasakult), Risto ja Karl Erik sõduri toidupakki uurimas.
Laagrilised Gregor (vasakult), Risto ja Karl Erik sõduri toidupakki uurimas. Foto: Mart Pitsner

Ukraina ja Eesti noored said omavahel eesti, ukraina, vene ja inglise keeles ning vajadusel käte-jalgade abil suheldes valmis ehitatud mitu robotit, autot ja isegi raketi. 

Motokodu Aurum 21 korraldas haridus- ja teadusministeeriumi ning Eesti Teadushuvihariduse Liidu toel Eesti ja Ukraina noortele tehnoloogiateemalise laagri. Laagri juhataja Rasmus Kits jutustas, kuidas laagriidee sündis sõprade arutelust. Aurum 21 liikmetel oli mõte laagrist olemas olnud juba ammu, ent ühel õhtul olid motoklubi liikmed ja tema arutanud, kuidas spordi-, ratsa- ja kunstiloomelaagreid on mitu, aga tehnoloogialaagreid mitte. Nii plaan käiku läkski. 

Laagri esimesest vahetusest võttis osa 16 noort vanuses 8–15 aastat. Nende seas oli eestlasi ja ukrainlasi enam-vähem ühepalju. Noortega tegeles kolm põhijuhendajat ja mõned vastava valdkonna tegevusjuhendajad. Samuti ühines laagriga koolipsühholoog, kes korraldas esimesel päeval tutvumis- ja keelelõimingumänge. Rasmus Kits tunnistas, et eri rahvustest noortel polnud alguses eriti lihtne omavahel suhelda, ent oli näha, kui hästi saab mitteverbaalselt, tegevustega noori omavahel siduda. Laagri juhataja ütles, et üksteisest aru saamiseks rakendati eesti, inglise, vene ja ukraina keelt ning vajadusel ka käsi-jalgu.

Nädal oli tihe. Külastati Valga isamaalist keskust, kus veedeti militaarteemaline päev. Teadusteemaline päev toimus Tartus Ahhaa keskuses. Koos spetsialistidega ehitati roboteid, mudelautosid ja üheskoos tehti valmis lausa rakett, mis ka õhku lennutati. Pärast tegevusrohket päeva suundusid laagrilised tagasi ööbimispaika Vinni-Pajusti gümnaasiumisse, kus tehtu kokku võeti ja muljeid jagati.

Kuigi programm oli tihe ja päevad sisustatud, ei jäänud juhendajad kava piiridesse kinni ja tegid selles vabalt muudatusi. "Me just otsustasimegi, et tahaksime teha rohkem liikumist. Noored olid väga vaimustuses. Tänu suurepärastele ilmadele tegime esimesel päeval kohe päevakavas muudatusi ja viisime laagrilised Võsule ujuma," rääkis Kits. "See oli noorte jaoks äge. Ukraina on suur riik ja osa Ukraina lapsi ei ole väga tihedad mere ääres käijad – meri on nende jaoks kaugel," lisas ta. 

Laagri juhataja sõnas, et üks peamistest laagri eesmärkidest oli anda keelelõimingule tõuge ja toetada Ukraina lapsi, kes jäävad Eestisse pikemaks ajaks.

Tehnoloogialaagri teine vahetus on augusti alguses, ning nagu esimese vahetuse puhul, läksid selle kohad nagu soojad saiad. 

Märksõnad
Tagasi üles