R, 9.12.2022

Baltoscandal ⟩ Rakveres saab raamatuga jalutama minna

Tairi Alanurme
, suvereporter
Rakveres saab raamatuga jalutama minna
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Raamat "performing inscribed trajectories: a play in walks".
Raamat "performing inscribed trajectories: a play in walks". Foto: Tairi Alanurme

Baltoscandali kavast võib leida ürituse "performing inscribed trajectories: a play in walks" ehk kõnninäidendi. Protsess näeb lühidalt välja nii: sa saad raamatu, sa loed seda mööda Rakveret kõndides ja pärast lugemist sõltub raamatu saatus lugejast. 

Projekti algatanud 24-aastased Daria Khrystych ja Bohdana Korohod rääkisid, et Rakvere oli nende jaoks uus, sest nad on Ukrainast pärit ning elavad Tallinnas. Nad soovisid oma projektiga näidata, kuidas nemad ja põgenikud näevad võõrast linna ning kuidas kohalikud näevad oma kodulinna – nende perspektiivide kaudu nad oma ideele lähenesidki.

Projekti raames jalutati kevadel ja suve alguses Rakvere mitu korda läbi. Jalutati koos põliste rakverlastega, inimestega, kes olid Rakveres mõne aasta elanud, ja ka Ukraina põgenikega, kes juba mõne kuu olid Rakveres elanud. Iga kõndimine oli teisest erinev. Kõik jalutuskäikudel kogetud tunded ja mõtted jäädvustati. 

Bohdana Korohod jutustas, kuidas jalutuskäikudel kogetust sündis kolm stsenaariumit: hool, mitte-/kuuluja ja mitte-/puutumatus, millest said raamatu peategelased.

Raamat koosneb kolmest osast: koos-kõnd hoolega, koos-kõnd mitte-/kuulujaga ja koos-kõnd mitte-/puutumatusega. Kõik osad on kirjutatud eesti, inglise ja ukraina keeles. Raamatu alguses on juhendid, kuidas teost kasutada. Üks osa tähendab ühte jalutuskäiku, mille kestuse valib igaüks ise. Samuti valib lugeja, kas ta loeb ja jalutab kõik osad järjest või jätab osade lugemise vahele päeva, nädala või isegi kuud. Antud on täielikult vabad käed. Kuid lehekülgede alla on lisatud ka rütmimärgid, kuidas raamatu loojad soovitavad liikuda.

Pärast lugemist ja kõndimist võib teose kasutaja kinkida raamatu edasi või viia tagasi, kasutada seda märkmikuna, selle lõhkuda, põletada, süüa ... Raamatu autorid ei ole lugejale piiranguid seadnud. Jah, raamatul on küll autorid, kuid juhendis on kirjas, et raamatus väljendatu kuulub kõigile kehadele, kellega viimastel kuudel kokku on puututud. Lisaks otsustati, et raamatul puuduvad autoriõigused, nii et iga inimene võib kasutada materjali täpselt nii, nagu ta heaks arvab. Noored kunstnikud soovivad, et nende teos edasi elaks ning sellest inspiratsiooni leitaks.

Raamatud ootavad jalutamist 6.–9. juulini kl 12–15 Lääne-Virumaa keskraamatukogus ja kl 17–20 Rakvere teatris.

Märksõnad
Tagasi üles