N, 2.02.2023

Koroona ja koerad häirivad suurüritust

Toomas Herm
, ajakirjanik
Koroona ja koerad häirivad suurüritust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaks aastat tagasi kuulutati avatud talude päev avatuks kartulipealinnas Simunas perekond Põldmaa kartulikasvatusettevõttes. Tänavu on avaüritus Viljandi maakonnas Pajumäe talus.
Kaks aastat tagasi kuulutati avatud talude päev avatuks kartulipealinnas Simunas perekond Põldmaa kartulikasvatusettevõttes. Tänavu on avaüritus Viljandi maakonnas Pajumäe talus. Foto: Sten Semjonov

Eeloleval nädalavahetusel on kahtlemata üheks suursündmuseks järjekorras kaheksas avatud talude päev, kus meie maakonnast osaleb tänastel andmetel 21 maaettevõtet või talu. Neist 16 on lahti nii laupäeval kui ka suurürituse põhipäeval pühapäeval.

Põllumajandusuuringute keskuse maaelu võrgustikutöö osakonna juhataja Reve Lambur rääkis, et kahjuks on paljud talud sunnitud osalemisest loobuma, sest pererahvas on haigestunud koroonasse. Lääne-Virumaal puudutab see tänastel andmetel ühte talu.

Lamburi sõnul on ka neid majapidamisi, kes on avastanud, et neid polegi avatud talude nimekirjas. Nemad siis kohe sinna ka lisatakse. Info hankimisel soovitaski Lambur internetis vaadata avatud talude kodulehte, kus on kõige täpsem info. Võrreldes mullusega on tänavu üks erinevusi see, et eelmisel aastal saadi talupäevade kohta infot trükikaardilt, mida jagati kütusetanklates. Lamburi sõnul sel aastal trükikaarte tanklates pole, vaid ainus kaart avaldati eelmisel nädalal Maalehe vahel.

Lisaks kimbutavale koroonale nimetas Lambur igal aastal süvenevat halba tendentsi – kaasa võetakse lemmikloomad. "Noortel inimestel lapsi pole, nüüd on koerad," sõnas Lambur. Ta selgitas, et maakohas on suure tõenäosusega ka perekoer või on neid isegi mitu. Nendel on oma territoorium. Kui sinna satub võõras koer, siis hakatakse oma territooriumi kohe, sageli agressiivselt, kaitsma. Seega ei lase ebameeldivused end kaua oodata.

Lamburi sõnul tuleks külastajatel enne minekut panna end pererahva sussidesse. "See on väga suur töö – valmistuda külastajate vastuvõtuks," rõhutas Lambur. "See ei ole talu pererahva igapäevane tegevus," lisas ta.

Esimest korda osaleb avatud talude päeval Suure Hobuse talu. Perenaine Anastasia Subbotina rääkis, et osaleda otsustati seepärast, et oldi valmis külalisi vastu võtma. Neile tahetakse tutvustada maailma kõige suuremat tõugu suksut – inglise raskeveohobust. Samuti asub talu ilusas looduslikus kohas. Subbotina sõnul saavad nende külalised näha 350 aastat vanu tammepuid.

Uustulnukate seast leiab ka osaühingu Etnostiil. Äriühingu juht Ruta Mäe rääkis, et külastajatele soovitakse pakkuda kolme asja: käsitööpoe toodangut, loomasõbralikku koduaeda ja Leedu borši. Mäe selgitas, et tal on neli koera, kõik võetud varjupaigast. Viimane neljajalgne on Ukraina sõjaõuduste eest päästetud. Mäe sõnul soovib ta külalistele näidata, et koduaias saavad koerad  vabalt olla, kartmata, et nad pahandust teeks. Külastajate vastuvõtu ajal pannakse neljajalgsed igaks juhuks tuppa kinni.

Et äriühingu perenaine on leedulanna, saab tema juures ka ehtsat Leedu borši maitsta.

Märksõnad
Tagasi üles