Rakvere kesklinnast välja kaevatud säilmed maeti ümber Linnakalmistule

Copy

"See oli ilus ja südamlik tseremoonia, aitäh selle korraldamise eest," ütles rakverlanna Valentina Gvozdeva, kes on Nõukogude sõdurite sõjahaudade eest hoolitsenud 20 aastat. "Sel päeval kui Rakvere monument likvideeriti ja ühishaud lahti kaevati, oli meie kogukond natukene šokis, sest me ei teadnud, mis toimub. Aga kokkuvõttes oli see kõik õige. Need inimesed, kes nüüd Linnakalmistule sängitati, saavad viimaks rahu." 

Rakvere Kolmainu kiriku õpetaja Tauno Toompuu ja õigeuskliku Rakvere Jumalaema Sündimise kiriku preester Aleksander Lebedev lugesid täna palveid 28 inimesele, kelle säilmed kaevati Rakvere kesklinnast välja 13. juunil ja maeti nüüd ümber Linnakalmistule. Tegemist on teise maailmasõja ajal hukkunud inimeste säilmetega, kellest, nagu nüüd selgunud on, polnud paljud mitte sõdurid, vaid tsiviilisikud.

Sõjamuuseumi arheoloog Arnold Unt rääkis, et kesklinna ühishauas oli luustikke tegelikult kokku 28, mitte 30–32, nagu varem räägiti. "Kontrollisin ja loendasin need korrektselt üle," kinnitas ta. "Nii mõnigi luustik kuulus eakale inimesele. Julgen öelda, et tsiviilisikuid oli kesklinna ühishauas isegi rohkem kui sõdureid – seda võib oletada säilinud riideesemete põhjal. Kedagi nimeliselt tuvastada ei õnnestunud – taolise protseduuri korral ongi see ilma DNA-d võtmata peaaegu võimatu. Leidsime küll ühe sõdurilusika, millele oli sisse kratsitud ilmselt nimi, aga see on paraku loetamatu."

Tagasi üles