N, 2.02.2023

Galerii ⟩ Piiral pakuti Leedu borši ja näidati vaba aiapidamist

Piiral pakuti Leedu borši ja näidati vaba aiapidamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Avatud talude päeval ei osale mitte ainult põllumajandusettevõtted. Nii näiteks tegi Rakvere külje all Piiral külalistele uksed lahti OÜ Etnostiil, kus pakuti Leedu borši ja käsitööd ning jagati aiapidamisnippe.

"Siin on nii uhked värgid," ütles Rakverest Piirale tulnud Eha, kes oli just käsitööpoest ostnud endale soojad randmesidemed. "Väga ilusad," oli Eha ostuga igati rahul.

Käsitööpoodi pidav Ruta Mäe rääkis, et esemetest on tekstiil tema enda tehtud, keraamika ja merevaik on toodud Leedust. Ruta ise on pärit samuti Leedust. Seepärast ootas külastajaid juba värava kõrval väike telk Leedu boršiga. Ruta selgitas, et Leedu borš erineb Ukraina analoogist selle poolest, et on külm, Ukraina supp aga kuum. Erinevus on veel selles, et Leedu boršis pole liha, vaid keefir, punane keedupeet, hapukoor, külm keeduvesi, kurk, roheline sibul, till ja muna. "Palava ilmaga paras süüa," sõnas Ruta.

Käsitööpoe müügieeliseks nimetas perenaine, et see on avatud nii-öelda iga kell. Ruta selgitas, et kui inimene näiteks pühapäeva hommikul helistab, et soovib mingit asja osta, siis tema on kodune ja pole probleemi hommikumantel selga tõmmata ning külaline väiksesse poodi lasta.

OÜ Etnostiil on avatud talude päeval esimest korda. Ruta selgitas, et lisaks käsitööle ja boršile sooviti külalistele näidata aeda, kus taimed kasvavad vabalt. Neid piiratakse vaid siis, kui hakkavad inimesi segama. Samuti ei ole taimedele pandud väetist. Kahekümne kuue aasta jooksul pole kordagi mürgitatud mutte, hiiri, rotte ega sipelgaid. Ruta näitas, kuidas lillede vahel sibavad sipelgad ja nad ei ole taimedele midagi halba teinud.

Rottidest rääkides meenutas naine, et kui need närilised tulid kööki, siis kaks kassipreilit tegid neile kiiresti selgeks, et on kutsumata külalised. Et sõnum ikka kohale jõuaks, murti kaks rotti maha.

Vabalt kasvavas aias tunnevad end õnnelikult neli koera, kes külaliste ajaks olid majja kinni pandud. Kõik neli on pärit varjupaigast. Viimane neljajalgne, India, on umbes viieaastane ja pärit Harkivi oblastist. Et koer on kogenud sõjaõudusi, seda näitab tema käitumine. "Ta oli alguses väga hirmul, kartis väga õue minna," rääkis Ruta ja lisas, et nüüd alles on märgata koera mõningat rahunemist.

Märksõnad
Tagasi üles