R, 9.12.2022

VIDEO ⟩ Dessantväelase riietes tööle tulnud mees viidi politseijaoskonda

Andres Tohver
, ajakirjanik
Dessantväelase riietes tööle tulnud mees viidi politseijaoskonda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 18
Leonid Rjabtšikov Rakvere K-rauta ees politsei järelevalve all.
Leonid Rjabtšikov Rakvere K-rauta ees politsei järelevalve all. Foto: Leonid Rjabtšikov

"Eks tal oli see triibuline maika, pruunid püksid ja müts ilusti peas. Muidu ei oleks ilmselt küsimust esitanud, aga ta kandis mütsi küljes ka dessantväelase märki," kirjeldas üks naisterahvas Põhjakeskuse poes K-rauta toimunut Virumaa Teatajale.

Mees, kes teisipäeval nõnda tööle tuli, oli 35-aastane Leonid Rjabtšikov. Ta käib K-rauta Rakveres tööl rongiga Narvast. Eriskummaline riietus ajas ärevaks aga Eesti jõustruktuurid. Politsei viis Rjabtšikovi töölt otse jaoskonda enne kella kümmet hommikul.

Äraviimisele eelnes inetu intsident. K-rauta ärimüügis töötab Reet Saari, kes on kaitseliitlane. Rjabtšikov olevat läinud ärimüügi ruumi Reet Saari laua taha, istunud tooli peale ja esitanud küsimuse: "Kuidas sa nüüd Eestit kaitsed?"

Arvatakse, et selle peale sai Saaril mõõt täis ja tema kutsuski ametivõimud kohale. Äraviimisel olevat Rjabtšikov olnud rahumeelne, küll alkoholilõhnadega, ja lõbusas tujus.

"Nii jaa. Milles küsimused?" ütles Saari esimese hooga, kui Virumaa Teataja talle helistas. Kui maakonnaleht hakkas küsima K-rautas toimunu kohta, teatas Saari küsimust lõpuni ootamata: "Mina ei kommenteeri ühtegi asja."

Kolleegide sõnul on Rjabtšikovi eesti keele oskus minimaalne, piirdub "tere" ja "tšauga". Kuna ka mehe inglise keel on vilets, lävib kollektiiv temaga peamiselt vene keeles. Mehe tööülesanneteks on olnud kauba väljastamine, ladustamine ja paigutamine müügisaali.

Ühe anonüümseks jääda soovinud inimese sõnul on Rjabtšikov korduvalt tööle tulnud alkoholijoobes. "Ta looderdas, küll ta kuskil puhkeruumis magas, alkoholihaisud käisid üle. Teda saadeti ühtelugu töölt koju ja sellegipoolest ta ikkagi püsis seal tööl. Teda ei vallandatud," ütles allikas.

Rakvere K-rauta.
Rakvere K-rauta. Foto: Andres Tohver

Kuid mida räägib asjaosaline ise? Leonid Rjabtšikov tähistas teisipäeval ehk 2. augustil enda sõnul dessantväelaste päeva. "Läksin tööle dessantväelase mütsi ja triibulise särgiga. Ma ei teadnud, et Eesti seaduse järgi ei tohi mütsi kokardil olla sirpi ja vasarat. Aga nemad kutsusid mulle politsei ja viisid jaoskonda," ütles ta.

Rjabtšikovile esitati karistusseadustiku paragrahvi 151 alusel süüdistus sotsiaalse vaenu õhutamises. Paragrahvi sõnastus kõlab: "Tegevuse eest, millega avalikult on kutsutud üles vihkamisele või vägivallale seoses rahvuse, rassi, nahavärvi, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste veendumuste, varalise või sotsiaalse seisundiga – karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega."

Ma lihtsalt tähistasin 2. augustit ja õnnitlesin inimesi nagu ma ise, kes on kunagi olnud dessantvägedes.

Leonid Rjabtšikov

sekeldustesse sattunud mees

Rjabtšikov oli enda sõnul jaoskonnas selgitanud, et mingit agressiooni ta läbi ei viinud. "Ma lihtsalt tähistasin 2. augustit ja õnnitlesin inimesi nagu ma ise, kes on kunagi olnud dessantvägedes." Karistuse kohta tuleb otsus kuu aja jooksul. "Kohus otsustab, kui suure trahvi ma saan," lisas ta.

Töö kohta K-rauta Rakveres ütles Rjabtšikov kolmapäeva pärastlõunal: "Praegusel hetkel on veel ebaselge, kas mind lastakse töölt lahti või mitte. Direktor teatas, et minu kohta tehakse otsus. Millal, seda ma ei tea."

Mees avaldas arvamust, et tõenäoliselt ta Rakveres siiski ei jätka, vaid avab Narvas oma äri.

K-rauta Rakvere kaupluse juhataja Žanna Rinki sõnul on neil Rjabtšikoviga tööleping alates 18. augustist 2020. "See ei ole saladus," ütles Rink.

Kas töösuhet jätkatakse? "See paistab, kuidas personaliosakond otsustab," lausus Rink. Mehe alkoholismi kohta ta kommentaare anda ei soovinud.

Märksõnad
Tagasi üles