R, 9.12.2022

Riik ja omavalitsused ei saa punamonumentidega hakkama

Lisatud Väike-Maarja vallasekretäri ja maaomaniku kommentaar kell 15.28
Toomas Herm
, ajakirjanik
Riik ja omavalitsused ei saa punamonumentidega hakkama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ilmselt seoti Simunas punamonumendile ohelik ümber ja tõmmati mälestis mingi masinaga lihtsalt pikali.
Ilmselt seoti Simunas punamonumendile ohelik ümber ja tõmmati mälestis mingi masinaga lihtsalt pikali. Foto: Ain Liiva

Laiemale üldsusele on tuntud riigi ja omavalitsuse vaheline vaidlus Narva tanki üle. Aga täna sai Väike-Maarja vallavanem maakonnalehelt teada, et riik ootab omavalitsuselt otsust hiljuti Simunas lõhutud punamonumendi asjus.

Nädalapäevad tagasi lõhuti Simunas Avanduse mõisa maaalal olnud punamonument, mis muinsuskaitseameti andmetel asus sõjahaual ja kuulub seega kaitseministeeriumi pädevusse.

Muinsuskaitseameti Lääne-Virumaa nõunik Mirjam Abel selgitas, et monument oli püstitatud ühishauale 1951. aastal. Arhiividokumentide järgi on teada vaid seitsme ühishauda maetu andmed. Kui palju sinna tegelikult maetud on, pole teada.

Mirjam Abeli sõnul on eelkõige tegemist sõjahaua rikkumisega. Sõjahaudade õigusliku kaitse, korrashoiu ja tähistamise määratleb sõjahaudade kaitse seadus. Seaduse täitmist korraldab kaitseministeerium.

Roland Murof kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni osakonnast vastas toimetuse päringule, et sõjahaudade ümbermatmiseks on vajalik omavalitsuse taotlus. "Hetkel Simunas asuva haua ümbermatmiseks taotlust laekunud pole," lisas ta.

Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla avaldas imestust, et ministeerium ajakirjandusele ütleb, mida teha, kuid omavalitsusega pole ministeeriumist keegi kordagi ühendust võtnud. Kui maakonnalehelt saadud info vastab tõele, siis vallajuhi kinnitusel omavalitsus selle taotluse teeb. "Me ei soovi, et rüüstamine seal jätkuks," põhjendas Kesküla. Tema sõnul on nüüd küsimus selles, kas kaitseministeeriumile piisab taotlusest vallavalitsuse või volikogu tasandil. "Kui vallavalitsuse, siis teen selle juba homme ära, kui volikogu, siis tehakse taotlus kolmapäeval," sõnas Kesküla.

Vallajuhi sõnul on omavalitsuse hallata mitu kalmistut ja küllap see koht leitakse, kuhu Simunast välja kaevatavad säilmed ümber matta.

Avanduse mõis kuulub osaühingule Kuukala. Äriühingu juhatuse liige Jaak Kütt on varem öelnud, et punamonumendi lõhkumine on kohalike kätetöö. Küti sõnul ta politseile avaldust ei tee.  "Loodan, et kes peavad sellega tegelema, tegelevad ja lahendavad selle asja ära," lisas ta.

Väike-Maarja vallasekretär Maris Kõrgmäe rääkis, et hakkas vallavanema palvel asja uurima ja selgus, et omavalitsus siiski ei pea sõjahaua ümbermatmiseks kaitseministeeriumile avaldust tegema, vaid seda peab tegema maaomanik. Mõistagi juhul, kui ta seda soovib.

OÜ Kuukala juhatuse liige Jaak Kütt ütles, et on sellise avalduse teinud juba 2012. aastal. "Nad võivad selle riiulist võtta ja menetlema hakata," sõnas ta. Küti sõnul ta teist taotlust veel tegema ei hakka, vaid püüab aru saada protsessist, kes mida peab tegema. Selleks suhtleb ta muinsuskaitseametiga. Paraku pole nimetatud ametkond Küti saadetud kirjale veel vastanud.

Märksõnad
Tagasi üles