R, 9.12.2022

Haljala vallavolikogu seisis ühel häälel uue paekivikaevanduse vastu

Andres Tohver
, ajakirjanik
Haljala vallavolikogu seisis ühel häälel uue paekivikaevanduse vastu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Haljala vallavolikogu liikmete käed tõusid kaevanduse vastu.
Haljala vallavolikogu liikmete käed tõusid kaevanduse vastu. Foto: Andres Tohver

Teisipäeva pärastlõunal kogunesid Haljala vallavolikogu liikmed Võsu rannaklubisse, et anda seisukoht Paasi lubjakivikarjääri keskkonnaloa taotluse keskkonnamõju hindamise programmile.

Peamiseks sõnavõtjaks oli valla ehitus- ja keskkonnateenistuse vanemspetsialist Kristjan Põldaas. Ta juhtis tähelepanu asjaolule, et Paasi küla piirkonnas on kunagi olnud paemurd, aga dokumente selle kohta säilinud ei ole.

Kivikandur OÜ taotleb kaevandusluba 25 aastaks, vald saaks iga kaevandatud kuupmeetri pealt 0,55 eurot, kuid enamik paekivist tulevases karjääris paikneb allpool põhjavee taset. Piirkonna salvkaevud võivad kaevanduse loomisel kuivaks jääda.

Kaevandusvee juhtimine Mustoja jõkke tekitaks probleeme, sest see on lõhejõgi. Kaevandusvee ärajuhtimiseks maaparandussüsteemi kasutamine ei õnnestu, sest see ei võta juba praegu liigvett vastu. Lisanduks põhjavee reostumise risk.

Lähim elamu jääks karjääri teenindusmaast 30 meetri kaugusele, kuigi valla üldplaneeringu järgi ei tohiks uusi karjääre avada majadest lähemal kui 1000 meetrit. Karjäär on ohuks ka piirkonna vääriselupaikadele ja rohevõrgustikule.

Kohalikud inimesed olid karjääri vastu 303 allkirja kogunud. Muu hulgas tuletati meelde, et juba 2017. aastal oli vald teinud otsuse, et Paasi külla lubjakivikarjääri loomist ei toetata.

Kui Haljala vallavolikogu esimees Annes Naan pani Paasi lubjakivikarjääri keskkonnaloa taotluse keskkonnamõju hindamise programmile seisukoha andmise hääletusele, siis 17-st vallavolikogu liikmest kõik olid karjääri vastu, selle poolt ei hääletanud keegi.

Küll on olemas võimalus, et valla eitava otsuse järel pöördub Kivikandur OÜ kaevandusloa taotlusega riigivalitsuse poole ja valitsus võib otsustada valla eest.

Märksõnad
Tagasi üles