Väike vihm ei kaota veel tuleohtu

Merly Raudla
Copy
Viimastel nädalatel on õhutemperatuur püsinud väga kõrge ning sademeid on olnud minimaalselt.
Viimastel nädalatel on õhutemperatuur püsinud väga kõrge ning sademeid on olnud minimaalselt. Foto: Marianne Loorents

Kuigi sügis on peagi käes, tervitavad Eestit nädalavahetusel kõrged temperatuurid, mis kutsuvad randa ja õue. Soe ilm on meeldiv, kuid teeb märksa ohtlikumaks kõik tulega seonduva. Hoolimata sellest, et siin-seal on sadanud ka vähesel määral vihma, on tänavu suvel olnud mitu mastaapset põlengut.

Viimastel nädalatel on õhutemperatuur püsinud väga kõrge ning sademeid on olnud minimaalselt. See tähendab, et loodus on kuiv ja õnnetuseks piisab vähesest. "Kuiv loodus on väga tuleohtlik ning tuli levib kuivas kiiresti. Seepärast võib ka pealtnäha väike hooletus tuua kaasa ulatuslikud tagajärjed," ütles päästeameti meediaesindaja Silver Kuusik.

Eelmisel nädalal, kui õhutemperatuurid jäid 30 kraadi lähedale, said päästjad Kuusiku andmetel esmaspäevast neljapäevani 17 väljakutset metsa- ja maastikupõlengutele. Nädal varem, kui õhutemperatuur oli mõnevõrra madalam, oli samas ajavahemikus selliseid sündmuseid üheksa. Eelmisel nädalal oli mitu väljakutset, kus teatati mitme hektari ulatuses põlevatest põldudest. Märkimisväärselt suur maastikupõleng oli 18. augustil Järva maakonnas Mündi külas, kus viljapõld põles 10 hektari ulatuses. 

"Kuna kaua on olnud kuiv ja vihma on sadanud vähe, on pinnas jätkuvalt süttimisohtlik. Seetõttu tuleb looduses olla eriti ettevaatlik. Lähipäevadeks prognoositakse küll mõningast sadu, kuid tuleohu leevenemine sõltub sellest, kui suur hulk sademeid tegelikult tulemas on. Tuleohul aitab silma peal hoida Keskkonnaagentuuri tuleohukaart," sõnas Kuusik.  Päästeameti esindaja sõnul saavad kuumusest tingitult alguse ennekõike maastikupõlengud. Siseruumid on otseses ohus vaid siis, kui eluhoonete läheduses puhkeb kiiresti arenev maastikupõleng. "Küll aga tuleb ka kodus käituda tuleohutult – grillimisel tuleb arvestada sellega, et grillseade oleks hoonest ja põlevmaterjalist ohutus kauguses. Iga seadme kohta annab täpsed juhised kasutusjuhend, kuid võimalusel peaks grillseadme kaugus hoonetest olema siiski vähemalt kaheksa meetrit. Rõdul ja terrassil tohib kasutada ainult sellist grilli, mille kasutusjuhend seda lubab," selgitas Kuusik.

Tagasi üles