R, 9.12.2022

Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester toovad kuulajateni Ukraina kultushelilooja muusika

Kärt Devaney
Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester toovad kuulajateni Ukraina kultushelilooja muusika
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel kõlab nädalavahetusel kirikuis Valentin Silvestrovi ja heliloojate perekonna Kappide loome.
Dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel kõlab nädalavahetusel kirikuis Valentin Silvestrovi ja heliloojate perekonna Kappide loome. Foto: Siim Vahur

Valentin Silvestrovi muusika kõlab nädalavahetusel Eestimaa kirikutes, kontserdituur "Vaikne muusika" seob kokku Ukraina kultushelilooja teosed ja heliloojate perekonna Kappide loome. Kontserdisari juhatab muu hulgas sisse Kappide sünniaastapäevade tähistamise algaval kontserdihooajal.

Tuuri nimiteose "Vaikne muusika" autor on Valentin Silvestrov (Valentõn Sõlvestrov, sündinud 1937), kes alates 2022. aasta kevadest elab Berliinis eksiilis. Arvo Pärt ja Alfred Schnittke on nimetanud Silvestrovi meie aja kõige silmapaistvamaks heliloojaks. Tema originaalne helikeel viib kuulajad rännakule ilu ja vaikuse, võibolla ka valu piirile, andes võimaluse ennast ümbritsevast maailmast, selle mitmepalgelisusest ja kiirusest korraks välja lülitada. Kontserdil tulevad esitusele veel kaks Silvestrovi teost: "Serenaad" ja "Eleegia".

Samuti teeb Tõnu Kaljuste kontserdiga kummarduse Eesti heliloojate dünastiale – perekond Kappidele, kelle sünniaastapäevi uuel kontserdihooajal Eesti muusikaelus tähistatakse. Tallinna Kammerorkestri esituses kõlavad Artur Kapi "Fugato ja Andante cantabile keelpilliorkestrile", Villem Kapi "Eleegia" ja Eugen Kapi "Variatsioonid keelpillidele ukraina rahvaviisi teemal".

Dirigent Tõnu Kaljuste sõnutsi lähtus ta kontserdi repertuaari kokku pannes taotlusest tekitada palade vahel suhtlus, et kontsert kõlaks kui vestlus heliloojate vahel. Nii Silvestrovi, Kappide kul ka Pärdi muusikat kirjeldades ja nende ühisosa sõnastades ütles Kaljuste, et neis teostes kõlab ajastu hing. "Need heliloojad – Silvestrov ja Pärt – on saavutanud suurima publikuga maailmas kontakti ja nad on mõlemad teineteist väga tunnustanud." Dirigent lausus, et Eugen Kapi teosed on ta valinud kontserdil esitamiseks väikese kontrastiprintsiibi tõttu. "Loomulikult ka tolle leiu tõttu – Eugen Kapi ukraina rahvaviiside seaded. See tundus niivõrd tore leid. Seda teost on seni vaid üks kord mängitud, 1983. aastal. Ma arvan, et see loob küllaltki toreda dialoogi teoste vahel," jutustas Kaljuste.

Silvestrov ise on öelnud, et ta ei kirjuta uut muusikat ja et ta looming on vaid juba olemasoleva muusika kaja. "Tema teoseid kuulates on igal inimesel kontakt muusikaga väga individuaalne. Kes teda varem kuulnud pole ja tuleb kontserdile, soovitan olla kui lahtise meele ja eelarvamusteta valge leht ja võtta see muusika vastu, nagu ta on, kas lahtiste silmade või kinniste silmadega, see muusika hakkab kõnetama kindlasti," kõneles Kaljuste. 

Kontserdid toimuvad täna, 26. augustil kell 19.30 Kambja Martini kirikus, laupäeval, 27. augustil kell 12 Rakvere Kolmainu kirikus ning 27. augustil kell 19.30 Hageri Lambertuse kirikus. 

Kaljuste sõnul on kontserdipaigad valitud selle järgi, kus juba möödunud kolmel aastal suvekontserte antud on. "Oleme sedapuhku valinud teha vaid nädalavahetuse kontserdi, ent tulevikus esitame seda kindlasti ka laiemalt," sõnas Kaljuste. 

Tallinna Kammerorkester on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Kollektiivi asutaja, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2022/2023 tähistab orkester oma 30. tegevushooaega. Orkester koosneb hinnatud keelpillimängijatest, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. 2021. aastal oli Tallinna Kammerorkester Eesti muusikaauhindade jagamisel kolmekordselt nomineeritud ning 2014. aastal kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil "Aadama itk", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Märksõnad
Tagasi üles