R, 24.03.2023

Kultuurkapital suurendas maakondade rahastust

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Kultuurkapital suurendas maakondade rahastust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Maakondliku aastapreemiaga Kultuuripärl kaasneb sümboolne pärlikarp.
Maakondliku aastapreemiaga Kultuuripärl kaasneb sümboolne pärlikarp. Foto: Arvo Meeks

Kultuurkapitali nõukogu otsustas toetada nõukogu esimehe kultuuriminister Piret Hartmani ettepanekut suurendada maakondlike eksperdigruppide rahastust. Muudatus jõustub juba selle aasta kolmandast jaotusest. 

Kultuuriminister Piret Hartman tegi nõukogule ettepaneku suurendada maakondlikele eksperdigruppidele kohaliku kultuuri- ja spordielu toetuseks eraldatavaid summasid. Nõukogu toetas kultuuriministri ettepanekut ning selle tulemusel kasvavad maakondlike eksperdigruppide jagatavad toetused keskmiselt 12 protsenti.  

"Kultuurkapitali esimese poolaasta tulude laekumine on olnud väga hea ning tulemus on parem, kui eelarvet tehes lootsime. Sellest tulenevalt tegin ettepaneku suurendada maakondlike eksperdigruppide rahastust. Maakondlikud eksperdigrupid oskavad kohalikul tasemel toetusi kõige paremini sihtida, seega nii loome paremad võimalused, et kõrgetasemeline kultuur õitseks ka väljaspool pealinna," ütles Piret Hartman. 

Nõukogu otsustas muuta ka kultuurkapitali maakondliku aastapreemia Kultuuripärl rahastamise põhimõtteid. Toetudes eksperdigruppide kontaktisikutelt saadud ettepanekule, otsustati suurendada Kultuuripärli preemia summat. Edaspidi on kõikides maakondades preemiasumma võrdselt 2500 eurot ning preemiat rahastatakse ainult Eesti Kultuurkapitali vahenditest. Kultuuripärli preemiaga tunnustatakse ja innustatakse kõrgvormis kunstide, rahvakultuuri ning kehakultuuri ja spordi valdkonnas tegutsevate inimeste erialast pühendumist maakonnas.  

Kultuurkapital jagab toetusi nõukogu, kaheksa valdkondliku sihtkapitali, 15 maakondliku eksperdigrupi ning kolme tõlkeprogrammi ja Balti Kultuurifondi kaudu. Maakondlik eksperdigrupp on igas maakonnas tegutsev kultuurkapitali struktuuriüksus, mille ülesanne on kultuurkapitali nõukogu otsusel maakonna kultuurivaldkonnale eraldatud raha jaotamine. Alates 2006. aastast tunnustab Eesti Kultuurkapital maakondades tegutsevate inimeste erialast pühendumist aastapreemiaga Kultuuripärl. 

Eesti Kultuurkapitali seaduse järgi toetatakse kultuurivaldkondi alkoholi- ja tubakaaktsiisist ning hasartmängumaksust laekuvatest tuludest, põhikapitalilt teenitavast tulust, kultuurkapitali heaks tehtavatest varalistest annetustest ja pärandustest ning muust majandustegevusest tulenevast tulust või laekumistest. 

Märksõnad
Tagasi üles