R, 9.12.2022

Keelekümblus liidab Eesti ja Ukraina koolinoori

Margus Vahter
, suvereporter
Keelekümblus liidab Eesti ja Ukraina koolinoori
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rahvaaia pargis tehti teatraalseid harjutusi.
Rahvaaia pargis tehti teatraalseid harjutusi. Foto: Alge Sard

Enne kooliaasta algust korraldati Rakvere Vabaduse koolis Eesti ja Ukraina koolinoortele laager, milles oli põhirõhk noorte keelelisel ja sotsiaalsel lõimumisel.

Laagrit vedasid eest Vabaduse kooli õpetajad Alge Sard, Marje Kuslap, huvijuht Aili Teedla ja ukrainlanna Alla Bondar. Kunstiõpetaja Sard rääkis, et viiepäevane laager koosnes teemapäevadest. Kavas olid Rakverega tutvumise päev, ajaloo-, teatri-, kunsti- ja teaduspäev.

“Teemapäevad said paika pandud juba kevadel,” märkis Sard ja selgitas, et laagrit planeeriti eelmise õppeaasta lõpul, mil otsustati, et see võiks toimuda enne kooliaasta algust, sest nii aitaks laager häälestada noori uueks õppeaastaks.

Laagris olid noored alates 13. eluaastast. Osales 15 noort, kellest 10 olid Ukrainast pärit õpilased.

Sard meenutas, et esimesel laagripäeval said laagrilised üksteisega mängude kaudu tuttavaks, ühtlasi õhutati neid koostööle. Sel päeval külastati Rakvere kohalikku pagarikoda Pätsi Sahvrit, kus tutvuti muu hulgas pagarikoja igapäevatööga.

Lõunapausi ajal vesteldi elust Ukrainas ja Eestis. Sard lausus, et peamiselt räägiti ilmast Ukrainas ja Eestis, toidukultuurist ja haridusest. “Üldiselt noored vaatavad tulevikku. Parim, mida teha saame, on luua turvaline keskkond ja toetada neid sellel teel,” märkis Sard.

Järgmine laagripäev oli ajalooteemaline, selle raames tutvustati laagrilistele Rakvere Pikka tänavat ja koos väisati Kolmainu kiriku torni, kust avaneb hea vaade linnale. Samuti käidi Kaitseliidu majas, kus vanemveebel Urmas Aid rääkis noortele tegutsemisvõimalustest vabatahtlikes organisatsioonides.

“Kuulasime ja mõtlesime koos, kuidas looduses hakkama saada,” rääkis Sard ja lisas, et külastamata ei jäetud ka Rakvere linnust, kus saadi pilt keskaegsest eluolust.

Teatriteema raames uudistati ringi Rakvere teatris, kus tutvuti teatrisaali, kostüümilao ja rätsepatöökojaga. Teatri töötaja Marika Tint rääkis noortele teatri ajaloost, näitlejate elust ja lavatagustest tegemistest.

“Saime proovida kostüüme ja peakatteid. Rahvaaia pargis tegi meiega teatrialaseid harjutusi näitleja Jaune Kimmel,” rääkis kooli huvijuht Aili Teedla. Lisaks arendati teatripäeval loovust – osaleti loovustunnis, kus maalimise kõrval vesteldi, see aitas täita keelelise lõimumise eesmärki.

Üldiselt noored vaatavad tulevikku. Parim, mida teha saame, on luua turvaline keskkond ja toetada neid sellel teel.

Alge Sard, laagri juhendaja

Pikim päev veedeti Eestis ringi sõites ja mitme piirkonnaga tutvudes. Ühiselt võeti ette retk ülikoolilinna Tartusse.

“Väga meeldis noortele Tartu ülikool, vanalinn ja Ahhaa keskus. Tagasiteel sõitsime läbi vanausulistest küladest, sõime lõunat Kivi kõrtsis ja nautisime Alatskivi lossi miljööd,” rääkis eesti keele õpetaja Marje Kuslap, kelle sõnul leiti aega ka mitme näitusega tutvumiseks.

Noortega töötades õpime kõik paremini koos tegutsema, üksteist märkama ja aitama.

Alge Sard, laagri juhendaja

Kuna suur rõhk oli keele õppimisel, võeti viimasel päeval ette laagri jooksul õpitud sõnad ning väljendid, mida kasutati enda loodud sõnaseletusmängus “Alias”. Laager lõpetati sümboolselt kõrgel Vabaduse kooli liputornis kaugemale vaadates, sest laagri üks eesmärkidest oli anda noortele edasiminekujulgust.

Suur osa Ukraina õpilastest, kes laagris osalesid, jätkavad õpinguid Vabaduse tänava koolis.

“Noortega töötades õpime kõik paremini koos tegutsema, üksteist märkama ja aitama,” võttis Alge Sard laagrist saadud kogemused kokku.

Osalejatelt koguti ka tagasisidet, millest selgus, et enim meeldis neile väljasõit Tartusse. “Ahhaa keskus oli eriti vahva ja ajast jäi puudugi, et kõike põnevat uurida ja kogeda. Lisaks toodi välja, et leiti uusi sõpru, ning oluliseks peeti ka ühiseid tegutsemisi köögis ja lõunalauas,” märkis Alge Sard, kes peab koos teiste juhendajatega laagrit õnnestunuks.

Laager korraldati haridus- ja teadusministeeriumi toetusmeetme abil, mille eesmärk on soodustada Ukraina noorte kiiremat kohanemist eesti keele ja kultuuriruumiga ning valmidust jätkata haridusteed eestikeelses koolis.

Laagrilised said Rakvere Pikast tänavast uusi teadmisi.
Laagrilised said Rakvere Pikast tänavast uusi teadmisi. Foto: Alge Sard
Kohalikus pagarikojas tutvuti sealse igapäevatööga.
Kohalikus pagarikojas tutvuti sealse igapäevatööga. Foto: Alge Sard
Rakvere linnuses saadi aimu keskaegsest eluolust.
Rakvere linnuses saadi aimu keskaegsest eluolust. Foto: Alge Sard
Kaitseliidu vanemveebel Urmas Aid tutvustas noortele tegutsemisvõimalusi vabatahtlikes organisatsioonides.
Kaitseliidu vanemveebel Urmas Aid tutvustas noortele tegutsemisvõimalusi vabatahtlikes organisatsioonides. Foto: Alge Sard
Laagrilised Rakvere vabadussõja ausamba juures.
Laagrilised Rakvere vabadussõja ausamba juures. Foto: Alge Sard
Laagrilised tutvumas Tartu linnaga.
Laagrilised tutvumas Tartu linnaga. Foto: Alge Sard
Märksõnad
Tagasi üles