R, 9.12.2022

Kadrina kihelkonnapäevadele andis hoo sisse vanavaralaat

Kadrina kihelkonnapäevadele andis hoo sisse vanavaralaat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Kadrina kihelkonnapäevad algasid Kadrina laululava ümbruses toimunud vanavaralaadaga, kuhu jagus nii ostjaid kui ka müüjaid. Seda olukorras, kus samal päeval ehk laupäeval toimus Eestis umbes 20(!) laata, sealhulgas kaks meie maakonnas – Jänedal ja Kulinal.

Laata oli appi korraldama kutsutud Eha Neito. "Kaks nädalat tagasi mind kutsuti, eks ettevalmistusaeg jäi napiks," lausus ta. "Panin endale ülesandeks saada kokku vähemalt 30 müüjat. Õnnestus saada üle 50," rääkis ta. "Ega müüjad niisama tule, ikka tuleb kutsuda. Ilm tuli ka appi, plats on müüjaid ja rahvast täis."

Vanavaralaadalt sai osta loomulikult vanu asju, aga ka uuemaid. Müüdi sellistki kraami, mille otstarvet ei teadnud ei müüjad ega ostjad.

"Mitte keegi pole osanud öelda, mis asi see on või kus seda kasutati," tunnistas Loksalt kauplema tulnud Alar Luiga, näidates umbes käsivarrepikkust eset. "Tummine tükk tundub olevat. Pöörlevatel otstes asuvatel detailidel on isegi õlitusavad sees."

Veel müüs Luiga vedruvankrit. Vanker ise oli küll tal kodus, müügisoovist andis teada plakat ja soovi korral näitas Luiga fotosid. "Vanker on originaalne, minu teada aastast 1910, aga see on restaureerimata," tutvustas ta. "Minu kätte sattus see juba 1980. aasta paiku, oli eelmise omaniku kuuri all seisnud. Teadaolevalt on vanker Põhja-Eestist. Selliste vankritega käisid jõukad taluperemehed kirikus. Vedrud on ainult taga, need on originaalid."

Vankri hinnaks ütles Luiga 1200 eurot.

Õhtupoolikul jätkusid Kadrina kihelkonnapäevad tähtede kontserdiga, kus laulu lõid lahti Kadrina kandist pärit endised ja praegused hõbekõrid.

Kontsert oli järjeks juba 1991. aastal alguse saanud üritusesarjale "Kadrina pillimeeste pidu". Viimati oldi ühisel laval koos aastal 2008.

Märksõnad
Tagasi üles