R, 9.12.2022

Juhtkiri: garaažimüük omavalitsuse moodi

Virumaa Teataja
Juhtkiri: garaažimüük omavalitsuse moodi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Virumaa Teataja.
Virumaa Teataja. Foto: Meelis Meilbaum

Mõni aeg tagasi lülitati Väike-Maarja vallas kokkuhoiu eesmärgil välja öine tänavavalgustus. Tõsi on muidugi see, et ega suveöödel nii pimedaks lähegi, et valgustust vaja oleks. Raskel ajal on aga iga sent omal kohal.

Haljala vallal on hoopis suured tükid alla neelata. Valmis tuleb saada pooleliolev koolimaja ja selleks on vaja raha. Välja hõigatud koolimaja valmimise aeg käesoleva aasta detsembris lisab survet ning üha kerkivad energiahinnadki ei muuda elu selles olukorras lihtsamaks.

Tuleb maha müüa kõik, mis vähegi koormaks. Nii nagu ka eraisikud tihti teevad. Vaba raha vedeleb inimestel sageli garaažides, kappides või mujal. Kui korraldada üks asjalik garaažimüük, võib saadud tuluga soetada midagi uut või siis pisut aega ära elada. Abiks ikka.

Mida veel saaksid omavalitsused ette võtta, et raha säästa? Vallakodanike arvates on kõige ilmsem kokkuhoiukoht ikka ametnike hüvitised ja palgad, aga me kõik teame, et neid kärpima juba ei hakata. Üks võimalik viis on vähendada ametnike arvu, mida mitmel pool on juba ka tehtud. Erandiks vahest Rakvere linn, mis mõni aeg tagasi leidis, et kaks abilinnapead on pisikesele linnale ilmselgelt vähe.

Kui korraldada üks asjalik garaažimüük, võib saadud tuluga soetada midagi uut või siis pisut aega ära elada. Abiks ikka.

Kui vaadata mündi teist poolt, siis kokkuhoid võib olla raiskamine. Maha müüa on hulga lihtsam kui hiljem käima tõmmata. Kulude vähendamine on aga tänamatu tegevus, sest kõik arvavad, et need on juba viimse piirini õhukeseks lihvitud ja nende arvelt enam midagi kokku hoida pole võimalik. Riigi tasandil on ere näide politsei- ja piirivalveametis toimunu.

Haljala vald on aga usutavasti õigel teel. Pole ju mõtet hoida tulel suurt pada, millega keetmiseks on vaja palju puid, samal ajal kui kui puder podiseb vaid paja ühes servas. Lisaks võib loota, et kui vähemalt osa lagunevast kinnisvarast liigub uuele omanikule, toob see maapiirkonda uut elu, ja miks mitte ka töökohti.

Märksõnad
Tagasi üles