R, 9.12.2022

Galerii ⟩ Ülitähtsad dokumendid jäid põlevale laevale

Ülitähtsad dokumendid jäid põlevale laevale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Täna Viinistul korraldatud merepäästeoskuste võistlusel tuli traditsiooniliste harjutuste kõrval rinda pista täiesti uutega. Üks neist vipi päästmine põlevalt laevalt. Vigastada saanud vipp, kelle käe külge oli käeraudadega kinnitatud väike kohver, oli šokis ja rääkis ainult inglise keeles.

Põleva aluse ja päästelaeva rolli etendas mitmeotstarbeline reostustõrjelaev Kindral Kurvits.

Kolmeliikmelistel võistkondadel tuli laevas nurka pugenud tähtsa persooniga suhelda, saada teada kohvri kood, võtta kohvrist võti ja vabastada vipp kohvrist. Seda seepärast, et käe külge aheldatuna oleks kohver teda vette hüppamisel vigastanud. Mõistagi ei soovinud tähtis persoon umbes nelja-viie meetri kõrguselt külma merevette karata. Merepäästjad pidid teda esmalt rahustama ja ta siis merre toimetama. Õige tegutsemine oli see, et vipp hüppab merre kahe päästja vahel. Mõistagi tuli kasutada õiget merre hüppamise sammu. Kolmas mees võistkonnas pidi koos kohvriga neile järele hüppama. Paraku aga jätsid paljud võistkonnad kohvri tähtsate dokumentidega põlevale alusele. Harjutuse hindaja ütles, et kohvrisse pidanuks panema dokumendid märkega "top secret". Levinumaid vigu oli veel see, et vipi toimetas merre ainult üks mees. Tema jäi kohe hätta, sest külma vette sattunud tähtsat persooni tabas paanikahoog ja ta klammerdus elu eest päästja külge, muutudes talle ja seega ka iseendale ohtlikuks.

Merepäästevõistluse üldjuht, politsei- ja piirivalveameti mereturvalisuse grupi arendusekspert Kristo Kotkas rääkis, et järjekorras seitsmendal võistlusel osales 15 võistkonda, kel tuli läbida 15 harjutuspunkti. Need asusid Viinistu sadamas, merel ja Mohni saarel. Võistluse eesmärk oli kinnistada merepäästeteadmisi ja harjutada koostööd teenistuste vahel. Õppus annab politsei kolonelleitnandi sõnul hea tagasiside kogu merepäästjate õppeprotsessile. Võistlusel välja tulnud vigade puhul otsustatakse, kas tulevikus peab tegema muudatusi väljaõppes.

Võistlusel osales 45 võistlejat, korraldusmeeskonda kuulujaid oli 85. Kotkase sõnul valmistuti selleks keerulist logistikat nõudvaks võitluseks neli kuud. 

Märksõnad
Tagasi üles