R, 9.12.2022

Vinni vallas jagati tasuta mett

Mart Rauba
, ajakirjanik
Vinni vallas jagati tasuta mett
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kellele siis ei meeldiks saada mett. Pilt on tehtud Vääna mõisakoolis Harjumaal.
Kellele siis ei meeldiks saada mett. Pilt on tehtud Vääna mõisakoolis Harjumaal. Foto: Riin Liht

Reedel tähistati Euroopa mahepäeva. Sel puhul viisid Eesti mahemesinikud viies maakonnas koolidesse ja lasteaedadesse kokku üle 150 kilo mett. Lääne-Virumaal tehti suu magusaks Vinni valla viies lasteaias ja kahes koolis.

Mesimagusat saaki jagasid üle Eesti kaheksa mahemesinikku, Lääne-Virumaal tegid seda Tõnis Taal ja Priit Moor.

Mesi võeti mõistagi hästi vastu ja lapsed said suu magusaks teha. Kellel ometi sellise kingi vastu midagi olla saab. Kas kogu kraam läks kohe loosi või jäi midagi ka lasteaia sööklasse talvevarudeks, seda täpselt ei tea, tunnistas Priit Moor, kes viis Pajusti ja Ulvi lasteaeda mõlemasse viis kilo kärjekulda.

"Üllatus oli suur, kui ütlesime, et niisama jagame," sõnas Aili Taal, kes toimetas kohale 27 kilo mett Roela ja Laekvere kooli ning Tudu, Kulina ja Vinni lasteaeda. "Sai kokku lepitud, et Eesti mahemesinike MTÜ liikmed ise valivad välja, kuhu mett viivad. Kuhu siis ikka mujale, kui oma kandi lastele," lisas ta.

Eestis on ligi 60 mahemesinikku, kellel kokku on ligi 3000 mesilasperet, Lääne-Virumaal toodavadki mahemett vaid kaks eelmainitud mesinikku.

Mahemesindus on kestlik mesilaste pidamise viis, kus esikohal on mesilaste heaolu ja mesi on korjatud puhastelt korjealadelt – metsadest ja niitudelt, vähemalt kolme kilomeetri kauguselt põldudest, raudteedest ja suurtest maanteedest. 

Mahetootmise reeglite järgi on kogutud hinnanguliselt vaid üks protsent Eestis toodetavast meest. Selle nõuete täitmise üle on Eestis regulaarne riiklik järelevalve. Mahemee tunneb ära ökomärgi järgi sildil.

Märksõnad
Tagasi üles