R, 9.12.2022

A cappella ansambel The House Jacks väisas Rakveret

Andres Tohver
, ajakirjanik
A cappella ansambel The House Jacks väisas Rakveret
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Gregory Fletcher (vasakult), Colin Egan, Tracy Robertson, Austin Willacy ja Grayson Villanueva Rakvere linnavalitsuse ees.
Gregory Fletcher (vasakult), Colin Egan, Tracy Robertson, Austin Willacy ja Grayson Villanueva Rakvere linnavalitsuse ees. Foto: Andres Tohver

Laupäeva õhtupoolikul jõudis Rakverre San Franciscos loodud a capella bänd The House Jacks. Linnavalitsuse majas kontserdi andnud muusikud viljelevad esinemisstiili, mille puhul muusikainstrumente ei kasutatagi. Ennast väljendatakse hääle, miimika ja kehakeele kaudu.

Viiest mehest koosneva ansambli liikmed on Gregory Fletcher, Colin Egan, Tracy Robertson, Austin Willacy ja Grayson Villanueva. The House Jacksi juured ulatuvad aastasse 1991, kuid algkoosseisust, mis õigupoolest oli küll seitsmeliikmeline, kedagi enam rivis ei ole. 

Ansambli kõneisiku ehk Austin Willacy sõnul tähendas a cappella varasematel aegadel kirikus laulmist. The House Jacks usu teemadel aga ei laula ja sellel on omad põhjused.

Ameerikas on a cappella välja kasvanud koorilaulust ning glee club'idest, mis ühendavad komöödiat, muusikat ja ürituste korraldamist. Järk-järgult pöörduti džässi, üliõpilaslaulude, popmuusika, souli ja rock'i poole. Selline areng algas 1940. aastatel ja jätkub üha.

The House Jacksi on mõjutanud Elton John, Jimi Hendrix ja Red Hot Chilli Peppers, aga ka vanem soul ja klassikaline rock

"Mis mind sellise laulustiili juures kõige enam tõmbab, on see, et kui ma lähen lavale, ei ole minu ega kuulajate vahel mitte midagi, välja arvatud mikrofon. Ei ole kitarri, tšellot, klaverit ega trummi," ütles Willacy. 

"Teine asi, mis mulle meeldib, on see, et me võtame laulud, mis meile meeldivad, raadiost ja leiame viisi, kuidas oma viie häälega need elama panna," lisas ta.

The House Jacksi repertuaaris on "Radioactive" (Imagine Dragons), "Attention" (Charlie Puth), "Let Me Love You" (Justin Bieber), "I Heard It Through The Grapevine" (Marvin Gaye), "Who's Loving You" (Jackson Five).

Kuid ansamblil on ka originaallugusid, nagu "You Were Everything" ja "What You Gonna Do". The House Jacks on kolme aastakümne jooksul välja andnud kümme täispikka albumit. Albumil on tavaliselt 10–16 laulu.

Mis mind sellise laulustiili juures kõige enam tõmbab, on see, et kui ma lähen lavale, ei ole minu ega kuulajate vahel mitte midagi, välja arvatud mikrofon. Ei ole kitarri, tšellot, klaverit ega trummi.

Austin Willacy

uusik

 

Kas muusikast on võimalik ära elada või on ansambli liikmetel ka mingid muud tööotsad? "Kõik meie rühma liikmed on täiskohaga muusikud. Me kõik teenime kogu oma elatise muusikaga," vastas Willacy. 

"Aga me ei teeni kogu oma elatist The House Jacksiga. Mõned meie inimesed teevad helitausta üritustele, heliseadet televisioonile ning kirjutavad tele- ja filmimuusikat, korraldavad muusika töötubasid, õpetavad kogukonnalaulmist, juhendavad teisi koore," rääkis ta.

The House Jacks jõudis Eestisse kolmapäeval Läti kaudu. Eestis esineti neljapäeval Keila kultuurimajas, reedel Narva kultuurimajas ja laupäeval Rakvere linnavalitsuse majas.

Esmaspäeval antakse kontsert Viimsi Artiumis, teisipäeval Paide muusika- ja teatrimajas ning kolmapäeval Rapla kultuurikeskuses. Lisaks korraldab ansambel Eestis meistriklasse ja töötubasid.

Märksõnad
Tagasi üles