K, 30.11.2022

Kaka ruttu, karu tuleb! Kuidas metsas number kahel käia?

Mart Rauba
, ajakirjanik
Kaka ruttu, karu tuleb! Kuidas metsas number kahel käia?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
RMK välikemps. Paraku neid igal pool ei ole.
RMK välikemps. Paraku neid igal pool ei ole. Foto: Eero Vabamägi

Häda ei hüüa tulles, ka matkarajal mitte. Pikamaamatkaja Karmen Korjus räägib hügieenirituaalidest matkal ja annab nõu, kuidas metsas number kahel käia.

Kui välikäimlaga RMK platsi matkaraja läheduses pole, on tualetiks metsaalune ja see võib algajale matkajale tekitada mõningat ebamugavust ja isegi hirmu. "Siin passib vana hea ütlus, et harjutamine teeb meistriks, ning ebamugavus kaob, kui metsavetsus käimist natuke praktiseerida," ütles Karmen Korjus.

Korjus soovitab metsas number kahel käies leida mõni varjuline koht, maa sisse kanna või kühvliga väike auk kaevata ning pärast auk samblaga kinni katta. Nii nagu igasuguse prügi puhul, tuleb ka vetsupaberi käitlemisel järgida üht olulist reeglit – mitte miski, mis endaga metsa kaasa oled võtnud, sinust maha jääda ei tohi. "Vetsupaber küll laguneb looduses, aga enne seda võivad metsloomad selle üles kaevata."

Valuliku menstruatsiooni korral soovitab Karmen Korjus pigem koju jääda ja puhata, sest keha vajab sel perioodil vaikust ja rahu. Küll aga pole pikkadel matkadel see tihti võimalik ning kuupuhastus tuleb teha läbi ka rajal olles.

"Soovitan matkale kaasa võtta samad hügieenitarbed nagu tavaliselt," ütles Karmen Korjus ja lisas, et sarnaselt vetsupaberiga pole pesukaitsme ega tampooni koht samuti looduses. Tampooni saab tema sõnul kasutada hästi tulealgatusmaterjalina lõkke tegemisel.

"Mul ei olegi sellist asja nagu matkameigikott," vastab Korjus küsimusele, mida võiks leida ühe pikamaamatkaja meigikotist, kuid lisab, et on üldiselt harv meigikandja. Hügieenitarvetest haarab ta pikemale matkale kaasa hambaharja ja -pasta, haavasalvi, jäägeeli, kuumal ajal päikesekaitsekreemi, huulepalsami, tüki seepi ja desinfitseerimisvahendi.

Juuste pesemiseks soovitab Karmen Korjus võtta kaasa tahke šampooni, mis kaalub vähe ja võtab matkakotis vähe ruumi. "Matkamine ei pea olema kõigi mugavuste keelamine. Oma kogemusest võin öelda, et peale nädalat tahaks juukseid juba pesta – see annab värskuse kogu keha tasandil," lisab ta.

Kirglik pikamaamatkaja Karmen Korjus.
Kirglik pikamaamatkaja Karmen Korjus. Foto: Erakogu

Metsas kakal käimise viis sammu

1. Otsi number kahe tegemiseks koht, mis oleks eemal matkarajast ja veekogudest, et teised hiljem sinu häda otsa ei astuks.

2. Kui oled sobiva koha leidnud, kaeva kühvli, puuoksa või kanna abil maa sisse väike auk ja kata see hiljem mulla ja samblaga.

3. Kükitamine on kõige loomulikum ja tervislikum asend kakamiseks. Anatoomiliselt on sellel lihtne põhjendus – kükitades on soolestik sirge, istudes aga kõver. Kui sa pole suurem asi kükitaja, kasuta seljatoena kükkasendi hoidmiseks näiteks puud.

4. Kui oled vetsupaberirulli või niisked salvrätikud koju unustanud, võta kasutusele veepudeli meetod ehk pese tagumik lihtsalt puhtaks. Looduslikest alternatiividest kasuta pühkimiseks pehmet sammalt või puulehti.

5. Ära vetsupaberit augu sisse viska – suure tõenäosusega tuhnivad loomad selle enne üles, kui see looduses laguneda jõuab. Selle asemel viska vetsupaber eraldi selleks mõeldud kile- või prügikotti. Pea meeles, et erinevalt vetsupaberist ei lagune niiske salvrätt metsas kunagi.

Märksõnad
Tagasi üles