Algab karuluulevõistlus

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Copy
Aasta loomal karul on rahvasuus palju nimesid: mesikäpp, päntajalg, pätajalg, mõmmik, karuott, päts, laikäpp, metsaott, metsaisand, metsasaks.
Aasta loomal karul on rahvasuus palju nimesid: mesikäpp, päntajalg, pätajalg, mõmmik, karuott, päts, laikäpp, metsaott, metsaisand, metsasaks. Foto: Elmo Riig

Eesti loodusmuuseum, MTÜ Aasta Loom ja looduskalender.ee kutsuvad taas lapsi osalema aasta looma teemalisel luulevõistlusel, mille peategelaseks on 2022. aastal karu. 

Kuigi konkursile on ennekõike oodatud eri luulevormides kirjutised, ei põlata ära ka proosateoseid.

"Luuletusi kirjutades on tore mõelda, et meil on karu järjepidevalt elanud, mitte nagu paljudes teistes Euroopa riikides. Näiteks Lätis ei elanud karu pea 100 aastat ja alles viimasel ajal on mõmmikud Põhja-Läti taasasustanud. Lõunanaabritel on seetõttu metsaotiga seotud suured hirmud, kuna lätlased ei tunne enam karu," ütles MTÜ Aasta Loom esindaja Helen Arusoo. "Meil on aga side säilinud ja katsume seda alal hoida – kasvõi seeläbi, et oleme loomast teadlikud, ei karda ilmaasjata, tunneme õigeid fakte ja austame seeläbi oma laikäppa." 

Aasta loom 2022 pruunkaru (Ursus arctos) on Eesti suurim kiskjaline ning tal puuduvad looduslikud vaenlased. Pruunkaru on kõigesööja, kes toitub peamiselt mitmesugustest taimeosadest ja seentest ning putukatest, kellest lemmikud on sipelgad. Väga armastab pruunkaru kaera ja mett, värskele lihale aga eelistab raibet. Lastemaailmas on karu aga 20. sajandi algusest tuntud kaisuloomana. Tundud tegelane on mesikäpp ka eesti rahvajuttudes.

Võistlusel osalemiseks tuleb saata maksimaalselt 1000 tähemärgi pikkune teos märksõnaga "Luulevõistlus" hiljemalt 31. oktoobriks aadressil muuseum@loodusmuuseum.ee. Võitjad selguvad 11. novembriks ning nendega võetakse ühendust.

Inspiratsiooni võib leida Eesti Terioloogia Seltsi lehel leiduvast liikide tundma õppimise teejuhist, aga ka pildiallkirjade kaudu käimasoleva aasta looma fotovõistluselt "Karul kõned kavalad", kus inimesed jagavad mõtteid oma reaalsest kohtumisest karuga.

Võistlust korraldavad MTÜ Aasta Loom, Eesti loodusmuuseum, looduskalender.ee ja RMK.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles