N, 2.02.2023

Rakvere elanikud saavad puulehti jäätmekeskusesse tasuta anda kuu lõpuni

Mart Rauba
, ajakirjanik
Rakvere elanikud saavad puulehti jäätmekeskusesse tasuta anda kuu lõpuni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Keskkonnaspetsialist soovitab puulehti riisuda ja kokku koguda võimalikult vähe, aga siiski piisavalt palju kohtades, kus see on vajalik.
Keskkonnaspetsialist soovitab puulehti riisuda ja kokku koguda võimalikult vähe, aga siiski piisavalt palju kohtades, kus see on vajalik. Foto: Kristjan Teedema

Sel sügisel saavad Rakvere linna elanikud Lääne-Viru jäätmekeskusesse puulehti tasuta ära anda tänasest kuni oktoobrikuu lõpuni.

Linnavalitsuse keskkonnaspetsialisti Kerli Kõue sõnul võiks puulehti võimalusel riisuda ja kokku koguda võimalikult vähe, aga siiski piisavalt palju kohtades, kus see on vajalik, näiteks teedelt ja käiguradadelt.

Kui tervet hoovi siiski ei saa jätta lehtedega kaetult, tasub mõelda, kas mõni kaugem aianurk ikka vajab sügisel riisumist. Värvilised puulehed pakuvad silmailu ning talvitumispaika tolmeldajatest putukatele. Murule jäetud puulehed kõdunevad aja jooksul ning annavad taimedele tagasi väärtuslikke ja vajalikke toitaineid. Võimaluse olemasolul saab koduhoovis puulehti kompostida.

Koduaia puulehtede ja aiajäätmete koht ei ole linna haljas-, pargi- ega metsaaladel. Puulehti ja muud aiaprahti ei tohi kindlasti viia koduhoovist linnametsa. Sedasi tehes on oht levitada taimekahjureid ja looduslikku keskkonda mittesobivaid taimeliike. Kindlasti ei ole puulehtede koht ka olemprügi hulgas, ammugi mitte paberi ja papi või pakendikonteineris.

Kui panna liigiti kogutud jäätmete konteinerisse biolagunevaid jäätmeid, sealhulgas puulehti, on kogu konteineri sisu ja teiste hoolsate sortijate töö raisus ning väärtuslik plast, klaas, metall ei jõugi taaskasutusse, vaid lõpetab olemprügina ladestuses. Biolaguneva materjali koht aga ei ole ka olmeprügi seas.

Puulehtede parim kasutusviis on koduaias kohapeal kompostimine, selle võimaluse puudumisel võib üleliigsed puulehed viia jäätmekeskusesse kompostimiseks.

Puulehtede koduaias põletamine ei sobi linnakeskkonda, kuna tekkiv toss, kahjulikud ühendid ja lõhn häirivad ümberkaudseid elanikke, ühtlasi on selle tegevuse tagajärjel oht tappa puulehtedel ja nende vahel elutsevaid pisiorganisme.

Märksõnad
Tagasi üles